Input lag može biti posebno frustrirajući za igrače koji se bave konkurentnim igranjem. U igrama gdje je svaka milisekunda važna, kao što su pucačine iz prvog lica (FPS) ili borilačke igre, visoki input lag može biti razlika između pobjede i poraza.
Na primjer, zamislite da igrate brzu FPS igru poput Call of Duty ili Counter-Strike. U ovim igrama, vrijeme reakcije je ključno. Ako postoji značajno kašnjenje između trenutka kada pritisnete dugme za pucanje i trenutka kada se metak zapravo ispaljuje na ekranu, to može biti dovoljno da vas protivnik pobjedi. Isto važi i za borilačke igre poput Street Fighter-a ili Tekken-a. U ovim igrama, preciznost i vrijeme reakcije su od suštinskog značaja. Ako postoji kašnjenje između trenutka kada pritisnete dugme za udarac i trenutka kada se udarac zapravo izvrši na ekranu, to može uticati na ishod meča.
Zato je važno da se input lag svede na minimum. Srećom, postoje brojni načini da se smanji input lag, uključujući optimizaciju postavki hardvera i softvera, kao i odabir prave opreme za igranje. Sa pravim alatima i postavkama, možete uživati u glatkim i odzivnim iskustvima igranja, bez obzira na to koju vrstu igre preferirate.
Šta je input lag i zašto je važan za igranje?
Input lag je kašnjenje između slanja signala sa uređaja kao što su tastatura, miš ili kontroler i prikazivanja rezultata na ekranu. Input lag se mjeri u milisekundama i utiče na kvalitet i fluidnost igranja. Što je input lag manji, to je igranje preciznije i glađe.
Input lag može da varira u zavisnosti od vrste uređaja, monitora ili TV-a, kao i od podešavanja slike. Na primjer, bežični uređaji mogu imati veći input lag od žičanih, a TV-i koji obrađuju mnogo slika mogu imati veći input lag od monitora. Zato je važno da provjerite da li vaš TV ima režim za igre (Game Mode) koji smanjuje input lag tako što zaobilazi neke procese slike. Takođe je važno da proverite brzinu osvježavanja monitora (fresh rate koji je naznačen u hercima uređaja), jer veća brzina omogućava brže prikazivanje novih slika.
Smanjenje input laga može značajno poboljšati iskustvo igranja. Neki načini za smanjenje input laga uključuju korištenje žičanih kontrolera, isključivanje nepotrebnih postavki slike na televizoru ili monitoru, i korištenje režima za igre ako je dostupan. Važno je napomenuti da input lag nije jedini faktor koji utiče na iskustvo igranja. Drugi faktori kao što su brzina osvježavanja ekrana, brzina frejmova i latencija mreže takođe mogu imati veliki uticaj. Zato je važno uzeti u obzir sve ove faktore prilikom optimizacije postavki za igranje.
Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti da biste smanjili input lag na vašem uređaju:
- Promijenite broj frejmova u sekundi koje vaš PC šalje na vaš ekran. Možete probati da ograničite broj frejmova na broj koji je malo ispod brzine osvežavanja vašeg ekrana.
- Isključite motion blur i druge dodatke koji mogu uzrokovati kašnjenje prikaza.
- Uključite režim za igre (Game Mode) na vašem TV ekranu ili monitoru, ako postoji takva opcija. Ovo može poboljšati brzinu osvežavanja i broj frejmova.
- Kupite gaming monitor koji je dizajniran da nudi nizak input lag i visoke performanse.
- Zamjenite svoje bežične uređaje sa žičanim modelima, ako je to moguće.
- Eliminišite sve što uključuje filtere ili dodatnu obradu slike kroz vaš monitor ili u igri.
- Onemogućite prilagođene nišane i druge GUI elemente koji nisu neophodni.
Takođe, možete probati da smanjite rezoluciju igre ili aplikacije kako biste smanjili input lag. Smanjenje rezolucije na 1080p ili 720p može pomoći u poboljšanju performansi aplikacije ili igre povećanjem broja frejmova.
Napomena: Ovi koraci mogu varirati u zavisnosti od specifične konfiguracije vašeg hardvera i softvera.