Osiguravanje da je vaš hardver pravilno izbalansiran može spriječiti bottleneck u performansama računara i rezultirati boljim ukupnim korisničkim iskustvom. Izgradnja kvalitetnog računara za igranje nije tako jednostavna kao kupovina najskupljeg CPU-a ili GPU-a. Precizno izbalansiran hardverski sklop ključan je za idealno korisničko iskustvo.
Izbalansiran PC je onaj u kojem je hardver prilagođen zadacima koje će računar obraditi, kao što su igranje, i trebao bi biti dizajniran tako da izbjegava “bottleneck “. Sa pravilno izbalansiranim PC-om, komponente će postići nivo performansi za koji su dizajnirane, bez toga da je bilo koja komponenta (ili skup komponenti) neravnomjerno preopterećena ili podopterećena. To znači bolje iskustvo igranja i bolje ukupno korisničko iskustvo.
Svi računari trebaju biti pravilno izbalansirani, ali mi ćemo se uglavnom fokusirati na hardver sistema namijenjenih za igranje.
Šta je “bottleneck” u računaru?
U kontekstu računara, “bottleneck” se odnosi na komponentu koja ograničava potencijal ostalog hardvera zbog razlika u maksimalnim sposobnostima te dvije komponente.
“Bottleneck” nije nužno uzrokovano kvalitetom ili starošću komponenti, već njihovim performansama. “Bottleneck” nije ekskluzivno pojava unutar sistema visokog nivoa; balans je podjednako važan i za sisteme sa komponentama iz osnovnog ranga.
Pronalaženje kompatibilnog CPU-a i GPU-a
“Bottleneck” nije ekskluzivan za CPU i GPU, ali međusobna igra između ove dvije komponente ilustrira kako “bottleneck” može utjecati na sistem. Centralna procesorska jedinica (CPU) odgovorna je za izračunavanje operacija poput fizike, zvuka, mrežnih kodova, podatkovne pozicije i brojnih drugih sistema u modernim računarskim igrama. Također šalje upute za renderiranje grafičkoj procesorskoj jedinici (GPU).
Ove upute od strane CPU-a sadrže sve što GPU treba kako bi znao šta renderirati, uključujući sjene, teksture i druge vizualne informacije. Zatim proces se izvršavaju od strane GPU-a, rezultirajući slikom koju vidite na ekranu. Ako GPU renderira ove upute brže nego što CPU može pružiti, GPU će ostati neaktivan sve dok sljedeći set uputa nije spreman. To znači da GPU ne radi na maksimalnim performansama, što može rezultirati manjim brojem sličica u sekundi (fps) koje se renderiraju. To je “bottleneck” u smislu da su performanse GPU-a ograničene samim CPU-om.
Isto se može dogoditi i u suprotnom smjeru. Ako snažan CPU šalje upute GPU-u brže nego što GPU može renderirati, sposobnosti CPU-a su ograničene sporijim brzinama GPU-a. Sistem bi bolje radilo sa CPU-om i GPU-om koji su bliže usklađeni u sposobnostima performansi. Ponovo, gotovo svaki hardver može doprinijeti “bottlenecku”, ne samo CPU i GPU.
Idealno, hardver sistema će raditi što je bliže maksimalnim performansama moguće, i jedna veza u hardverskom lancu neće negativno utjecati na druge.
Izgradnja izbalansiranog igračkog računara
Prilikom planiranja nove izgradnje, razmislite ne samo o vrsti igara koje igrate i njihovim hardverskim zahtjevima, već i o tome kako svaki hardverski element može potencijalno utjecati na ostale.
CPU
Iako su igre različito optimizirane i neke su više zavisne o CPU-u od drugih, visoko performantivni procesor još uvijek je ključan za idealno igračko iskustvo i odlično je mjesto za početak prilikom planiranja nove izgradnje. Hardverske potrebe osobe koja igra igru koja zahtijeva mnogo CPU resursa dok istovremeno strimuje će biti različite od osobe koja povremeno igra manje zahtjevne igre. Razmislite o tome kako više odgovara način na koji koristite svoj računar. Nakon što odaberete pravi CPU za svoj sistem, razmislite o GPU-u s kojim ćete ga upariti kako biste postigli izbalansiranu izgradnju.
GPU
Kao i kod CPU-a, odabir pravog GPU-a će zavisiti o igrama koje igrate i načinu na koji planirate koristiti sistem. Većina PC igara pruža opsežne opcije grafičkih podešavanja koje vam omogućavaju prilagođavanje vašeg iskustva vašim preformansama. To često znači da možete iskusiti nove igre s starijim ili osnovnijim GPU-om, iako može biti nekih kompromisa u performansama, kao i utjecaja na ukupan izgled i osjećaj tokom igranja. Ako su vam važne više rezolucije, visoko performantni GPU je vjerojatno najbolji izbor. Ako vam je dovoljno igrati na 1080p, opcije su šire.
CPU i GPU tijesno sarađuju u gaming računaru, i stoga je najbolje da ne prioritizirate jedan na štetu drugog. Oboje bi trebali omogućiti drugome da radi na najvišem mogućem nivou performansi.
RAM
RAM obično nije podložan “bottlenecku” prilikom igranja, osim ako ga nemate dovoljno. Za većinu modernih igara, 8GB RAM-a je dobar osnov, iako 16GB brzo postaje standard. Također zavisi kako koristite računar; ako samo igrate igru, trebat će vam manje RAM-a nego ako istovremeno razgovarate na Discordu ili strimujete video dok igrate. Općenito govoreći, kada je riječ o igranju, brzina je manje važna od količine. Ponovo, ideja je u balansu, pa je 16GB DDR4 RAM-a obično poželjnije od 8GB DDR4 sa nešto većom brzinom.
SSD/HDD
Pohrana također može ograničiti performanse igranja, kao i ukupno korisničko iskustvo sistema. To možda neće utjecati na postavke grafike, ali ako koristite stari HDD, na primjer, možete naići na duže vrijeme učitavanja ili lagove prilikom učitavanja novih zona. Najjednostavnije rješenje je nadograditi na solid-state disk (SSD), koji omogućava značajno brži pristup podacima od tradicionalnog HDD-a.
Ekran
Vaš ekran također može djelovati kao “bottleneck”. Nećete iskoristiti sve potencijale najnovijeg gaming hardvera ako koristite 60Hz, 1080p ekran. Ako ciljate na veći fps ili više rezolucije, trebali biste se pobrinuti da investirate u ekran koji može pravilno prikazati te funkcije, zajedno s izbalansiranom kombinacijom CPU-a i GPU-a sposobnom za njihovo renderiranje. Prilikom odabira ekrana za gaming, potrebno je pored same rezolucije izabrati i veći procenat Hz-a na ekranu za razliku od standardnih 60Hz. Ekrani sa većim opsegom u Hz mogu pružiti puni prikaz fps-a koji dobijate od strane grafičke kartice.
Ostali Hardver
Iako CPU, GPU, RAM, pohrana i ekran najviše utječu na performanse igranja, treba razmotriti i druge komponente za izbalansiranu izgradnju. Napajanje možda neće izravno utjecati na broj frameova u sekundi (fps), ali nesrazmjerno napajanje može predstavljati rizik za dugovječnost vašeg sistema.
Matična ploča vjerojatno neće utjecati na igru, ali može ograničiti vaše mogućnosti za hardverske nadogradnje, otežati buduće nadogradnje i utjecati na neke značajke kvalitete života poput mrežne povezivosti i zvuka.
Svaki komad hardvera treba razmotriti u kontekstu kako će raditi s ostatkom sistema i kako će pomoći da se stvori izbalansirano iskustvo.
Kako izbalansirati vašu nadogradnju preformansi
Jedna od prednosti unaprijed izgrađenih računara je da su obično dizajnirani da budu izbalansirani. Međutim, ako gradite ili nadograđujete svoj vlastiti sistem, želite kupiti hardver koji nije samo kompatibilan, već i komplementaran s perspektive performansi. Razmislite o najboljem načinu da rasporedite svoj budžet. Želite najkvalitetnije komponente, ali također želite prioritetizirati svoje potrebe. Na primjer: Ako želite iskustvo više rezolucije, alociranje budžeta da biste se mogli priuštiti ekran više rezolucije i visokopreformantnu grafičku karticu je idealno. Ako igrate brze pucnjave poput Call of Duty: Warzone ili VALORANT, prioritetiziranje visokog broja sličica u sekundi s odgovarajućim gaming CPU-om i ekranom s većom stopom osvježavanja ima smisla.
Primjeri izbalansiranih izgradnji
U nastavku su neki primjeri izbalansiranih sistema, koji mogu biti koristan referentni točak prilikom razmatranja unaprijed izgrađenog ili prilagođenog PC-a.
CPU: Intel® Core™i5 10600K
GPU: Nvidia GeForce RTX 2060
RAM: 8GB
Skladište: 32GB Intel Optane Memory/1TB HDD
Ekran: 1920×1080/144Hz stopa osvježavanja
CPU: Intel® Core™ i7 10700K
GPU: Nvidia GeForce RTX 3070
RAM: 16GB
Skladište: 512GB Intel SSD/1TB HDD
Ekran: 2560×1440/144Hz stopa osvježavanja, ili 1920×1080/240Hz stopa osvježavanja
CPU: Intel® Core™ i9 10900K
GPU: Nvidia GeForce RTX 3080
RAM: 32GB
Skladište: 1TB Intel SSD/2TB HDD
Ekran: 3840×2160/120Hz stopa osvježavanja, 2560×1440/240Hz stopa osvježavanja, ili 1920×1080/360Hz stopa osvježavanja
Ono što tražite od igračkog računara može se razlikovati, ali bez obzira na hardver koji odaberete, osigurajte se dobro balansiranim računarom kako bi unaprijedili kranje iskustvo prilikom upoztrebe. Prilikom sastavljanja svog računara, imajte na umu da ga uvijek možete nadograditi kasnije. Izbalansirana izgradnja ide dalje od osiguravanja boljeg igračkog iskustva. Radi se o sastavljanju sistema koji će raditi na najbolji mogući način bez obzira na to kako ga koristite. Bilo da igrate igre ili radite, prioritiziranje izbalansiranog hardvera rezultirat će boljim ukupnim iskustvom.