
Foto: Rafy/SYFY
Iako zvuči hrabro reći da je “The Expanse” najbolja naučnofantastična serija svih vremena, autor ove opširne refleksije sa Big Think, s više od 58 godina iskustva u praćenju žanra, spreman je da to jasno obrazloži. Tokom decenija gledao je kultne serije poput “Star Trek”, “UFO”, “Space 1999”, obje verzije “Battlestar Galactica”, “Stargate”, “The X-Files”, “Farscape” i “Firefly”, zbog čega smatra da ima dovoljno osnova da “The Expanse” proglasi vrhuncem televizijske naučne fantastike.
“The Expanse”, zasnovana na knjigama S.A. Coreyja, emitovana je na SyFy i Amazon Prime, a radnja je smještena otprilike 200 godina u budućnost, u Sunčev sistem koji je dobrim dijelom naseljen. U ovom svijetu postoje tri glavne političke sile u stalnom sukobu: Zemlja, Mars i “The Belt”. Zemlja ostaje moćna, ali je opterećena klimatskim promjenama i prenaseljenošću. Mars, nekadašnja kolonija, danas je nezavisna vojna republika sa tehnologijom koja često nadmašuje onu na Zemlji. Treći blok čine Belteri – radnici i rudari pojasa asteroida i mjeseca, generacijama prilagođeni slaboj gravitaciji, zbog čega mnogi više ne mogu ni da izdrže uslove na unutrašnjim planetama.
Tri ključna aspekta
Svi su na ivici sukoba: Mars i Zemlja vode dugotrajan hladni rat koji povremeno prerasta u otvoreni sukob, a Belteri, potlačeni i umorni od nejednakosti, spremaju se na pobunu. U takvu situaciju ulazi vanzemaljski artefakt koji sve mijenja i dodatno rasplamsava već zapaljenu političku, društvenu i vojnu dinamiku.
Elementi priče možda djeluju poznato, ali ono što “The Expanse” čini posebnim jeste kako koristi ove motive. Ističu se tri ključna aspekta: likove i glumu, izgradnju univerzuma i naučnu konzistentnost. Navodi da u žanru naučne fantastike gluma često traži da se glumci užive u scene sa zelenim platnima, zamišljajući svemirske brodove koji će se kasnije dodati CGI-jem. Upravo zato dubina glume u ovoj seriji iznenađuje. Dominique Tipper, koja tumači Naomi Nagatu, posebno je hvaljena zbog scena u kojima je sama na zamci-miniranom brodu, iscrpljena dok pokušava poslati signal prijateljima da je ne spašavaju – nastup koji se poredi s Tomom Hanksom u “Castaway”.
Sve ima smisla
Lik Josephus Miller (Thomas Jane) prikazan je kao detektiv u noir stilu, slomljen, ali i dalje u potrazi za smislom. Chrisjen Avasarala (Shohreh Aghdashloo) prikazana je kao UN liderka koja jednako dobro zna kako politički manevrisati i “spasiti svijet”. Amos Burton (Wes Chatham), bivši kriminalac koji je postao mehaničar na svemirskom brodu, predstavlja kombinaciju opasnosti i blagosti – čovjek koji uvijek želi uraditi pravu stvar, čak i kad ne zna šta je to. Camina Drummer, koju igra Cara Gee, dodatno potvrđuje visoki standard glume u seriji.
Drugi aspekt je univerzum koji djeluje “naseljeno” i uvjerljivo. Kako izgleda tramvajska stanica unutar asteroida Ceres? Koji znakovi pomažu ljudima da se snađu? Ovakvi detalji, koji padaju na teret scenarista i dizajnera, čine da serija izgleda realno. Od poplavljenog New Yorka do skučenih Belter brodova prekrivenih kablovima i mrežama – sve ima smisla i priča priču o ljudima koji su taj svijet sagradili.
Stvarni principi
Naposljetku, tu je nauka. Za razliku od serija koje olako izmišljaju “vještačku gravitaciju”, “The Expanse” koristi stvarne principe: gravitacija se stvara potiskom motora ili rotacijom stanica. Čak i sitnice, poput načina na koji viski izlazi iz boce zbog Coriolisovog efekta, pažljivo su prikazane. Fizički zakoni služe kao dodatni lik, posebno u scenama svemirskih bitaka gdje predmeti, oslobođeni inercijom, postaju projektili koje likovi moraju izbjegavati.
Nauka nije uvijek besprijekorna, ali navodi da nijedna druga serija ne koristi stvarnu fiziku na ovako smislen način. Uz Rotten Tomatoes ocjenu od 93%, očigledno je da bi se mnogi mogli složiti kako “The Expanse” ostaje nenadmašan pogled na budućnost ljudskog svemirskog istraživanja.