Svijet tehnologije se razvija nevjerovatnom brzinom, a NVIDIA-ini modeli RTX 5090, RTX 5080, RTX 5070 Ti i RTX 5070 predstavili su nedavno najnovija postignuća kompanije u performansama. Ali postavlja se pitanje: mogu li ovi moderni GPU-ovi pokrenuti Crysis?
Meme “Može li pokrenuti Crysis?” prisutan je još od izlaska igre 2007. godine, a proizašao je iz nevjerovatno zahtjevnih hardverskih specifikacija igre. Režiser Crysisa i osnivač Cryteka, Cevat Yerli, objasnio je zašto je igra zahtijevala toliko resursa.
“Želio sam da budem siguran da Crysis neće zastarjeti, da bude “otporan na budućnost”, što znači da bi za tri godine izgledao bolje nego danas”, rekao je Yerli za PC Gamer.
Prema njegovim riječima, najviše grafičke postavke u igri bile su dizajnirane za hardver iz 2010. godine i kasnije.
“Mnogi su pokušavali odmah maksimizirati grafiku u Crysisu”, rekao je Yerli. “A ja sam im govorio: “To nije razlog zašto smo napravili Ultra ili Very High mod.””
Iako je tehnologija od tada značajno napredovala, Crysis je ostao vječni simbol svog vremena, ovjekovječen u vlastitoj frazi.
“Bio je to ambivalentan meme, i dobar i loš, ali ja sam zapravo uživao u njemu, podijelio je Yerli. “Prošle godine, Jensen [Huang] iz NVIDIA-e najavio je novi GPU i rekao: “Da, i može pokrenuti Crysis.””
Razlog zašto je igra bila toliko zahtjevna leži u činjenici da je, kako su se developeri šalili, “jedno drvo imalo više tehnologije nego cijeli algoritam za renderovanje Far Cry-a.” Crytek je želio implementirati dinamično osvjetljenje i subsurface scattering kako bi bujna vegetacija izgledala što ljepše.
“Subsurface scattering je već postojao u nekim engine-ima, ali je bio nevjerovatno spor,” rekao je Yerli. “Niko ga nije primijenio u ovakvom obimu.”
Osim toga, rad na animacijama lica i renderovanju dodatno je povećao hardverske zahtjeve. Na primjer, likovi u Crysisu mogli su crveniti: “Tu smo baš pretjerali,” priznao je Yerli.