Početkom 2000-ih, koordiniranje sesija igranja na mreži s prijateljima i uključivanje u razgovore u realnom vremenu dok se igra činilo se kao nemoguć podvig. Mobilni telefoni još nisu bili sveprisutni, a kućne telefonske linije su često bile povezane sa modemima. Ova frustracija navela je Chrisa Kirmsea, inženjera u Yahoo-ovom odjelu igara, da razvije rješenje, što je na kraju rodilo pionirsku platformu poznatu kao Xfire.
Početak i brzi rast
Kirmseova početna frustracija u Yahoo-u ga je motivirala da stvori alat koji omogućava igračima da prate međusobne online aktivnosti i da nesmetano komuniciraju. Ovo je dovelo do rođenja Xfirea, koji je prvi put predstavljen u januaru 2004. Platforma je omogućila igračima ne samo da se povežu sa prijateljima, već je uvela i revolucionarne funkcije poput praćenja statistike, snimanja ekrana, glasovnog ćaskanja u video igri, dijeljenja fajlova među kolegama, i prijenos uživo.
Uprkos početnim tehničkim izazovima, Xfire je brzo stekao popularnost, dostigavši 10.000 istovremenih korisnika i milion registrovanih korisnika do avgusta 2004. Rast platforme je bio podstaknut entuzijazmom gejming zajednice i činilo se da je spremna da postane glavni igrač u industriji igara.
Pravne bitke s Yahooom
Uspjeh Xfirea je, međutim, privukao pravne probleme. Yahoo je 2005. godine podnio tužbu za kršenje patenta protiv Xfirea, tvrdeći da je prekršen njegov patent u vezi sa serverom za igre i komunikacijom servera za instant messenger. Uprkos Kirmseinom uvjerenju da nisu prekršili, Xfire se nagodio sa Yahooom kako bi riješio tužbu.
Velika očekivanja
Do 2006. godine, Xfireova korisnička baza narasla je na preko četiri miliona, zbog čega se može porediti sa potencijalnim divovima kao što su MySpace i IGN. Viacom-ov MTV Networks kupio je Xfire za 102 miliona dolara, sa ciljem da poveća popularnost platforme u gejming zajednici. Međutim, interni izazovi unutar Viacoma, zajedno s nejasnim strateškim smjerom, doveli su do pada važnosti Xfirea.
Viacomov utjecaj i pad
Unutar Viacoma, Xfire se borio da pronađe svoje mjesto među raznim medijskim grupama, a napori za monetizaciju naišli su na prepreke. Ključni članovi tima su otišli, a originalna vizija za integraciju Xfirea u Viacomov portfelj nije uspjela. Na kraju, nedostatak podrške i resursa Viacoma rezultirao je odlaskom većine osoblja Xfirea.
Kupovina od strane Titan Gaminga
U 2010. Titan Gaming je kupio Xfire kako je rast usporen, a konkurencija platformi poput Steam-a pojačana. Pokušaji da se Xfire pretvori u turnirsku platformu za povremene takmičarske igrače nisu oživjeli njegovo bogatstvo. Promjene u rukovodstvu, promjene strategija i borba sa kodnom bazom označili su turbulentan period za Xfire.
Problemi sa investitorima
Ulazak na kinesko tržište igara i promjene upravljanja dodatno su zakomplikovale putanju Xfirea. Dok su pokušavali da lokalizuju platformu za Kinu, unutrašnji sukobi i sukobi sa investitorima sprečili su kompaniju da postigne trajni uspeh. Prvobitni fokus na pružanju aplikacije za ćaskanje za igrače postupno se pomjerio prema turnirskim platformama.
Zalazak Xfirea i pojava razdora
2015. godine, Xfireov klijent i društvena stranica su službeno ugašeni. Iste godine pojavio se Discord, besplatna usluga za razmjenu trenutnih poruka koja je brzo stekla popularnost među igračima. Steam i Twitch su takođe učvrstili svoje pozicije u gejming zajednici, ostavljajući Xfire u senci. Pokušaj Xfirea da se okrene u esport platformu nije uspio da održi korak s razvojem gejming pejzaža.
Naslijeđe zamagljeno neispunjenim potencijalom
Xfire, nekada hvaljen kao revolucionarna platforma u komunikaciji za online igre, na kraju nije uspio da se prilagodi promjenjivom industrijskom pejzažu. Discord, Steam i Twitch ispunili su prazninu koju je Xfire ostavio iza sebe, pokazujući šta je platforma mogla postati s pravim strateškim odlukama i tekućim inovacijama. Danas, Xfire.com služi kao direktorij za online kazina, što je očigledan odmak od svoje nekada istaknute pozicije u svijetu igara. Uspon i pad Xfirea služe kao opomena u brzom i stalnom razvoju svijeta tehnologije i igara, piše builtin.com.