
Foto: Reddit
Godine 1982. kanadski historičar Robert A. Wardhaugh započeo je Dungeons & Dragons kampanju koja traje do danas, čime je ušla među najduže neprekinute igre u historiji ovog hobija. Kampanja, među igračima poznata i kao “The Game”, održava se u Wardhaughevom posebno uređenom podrumu u njegovoj kući u Londonu, Ontario. Kroz više od 43 godine neprekidne igre, kroz ovaj D&D svijet prošlo je više od 50 igrača, a nastalo je i nestalo oko 500 različitih likova. Neki igrači igraju potomke ranijih likova, čime se stvara jedinstveni narativni kontinuitet koji se prostire na više generacija likova i porodica.
Wardhaugh je od samog početka postavio kampanju u alternativnu verziju Zemlje, u koju su uklopljeni elementi Tolkienove Srednje Zemlje, Conanove Hyborije i drugih poznatih fikcionalnih univerzuma. Pravila igre bazirana su na Advanced Dungeons & Dragons 1st Edition, ali su s vremenom proširena i prilagođavana. I dalje se oslanja na tzv. „permadeath“ princip – kad lik pogine, nema povratka u igru, čime se igračima jasno stavlja do znanja da su posljedice odluka stalne.
Kontinuitet naracije
Njegova privatna igraonica posebno je prilagođena da podrži ovaj poduhvat. U podrumu čuva oko 30.000 ručno oslikanih minijatura, ogroman broj karti, maketa, namjenski rađenih terena i svih drugih rekvizita potrebnih za borbene scene ili prikaz gradova i sela. Organizacija minijatura urađena je po rasama, klasama, frakcijama i periodima, a neki dijelovi svijeta stalno se dorađuju. Svaki detalj pomaže u tome da se igračima omogući osjećaj uranjanja u imaginarni svijet koji se razvija više od četiri decenije.
Kampanja se nikada nije službeno pauzirala, a sam Wardhaugh je izjavljivao u intervjuima da se možda desilo svega nekoliko sedmica u ovih 43 godine kada nije bilo igre. Tokom godina, kroz njegov podrum prošli su deseci ljudi, uključujući studente, prijatelje, kolege i rodbinu. Često se novi igrači uključuju tako što preuzmu ulogu potomaka ranijih likova koji su poginuli, ili nestali u radnji, čime se osigurava kontinuitet naracije.
Alat za učenje
Wardhaugh je od samog početka insistirao na tome da “The Game” ne bude samo hobi, nego i alat za učenje historije i društvenih odnosa. Tokom igre, svijet se razvija kroz kombinaciju stvarnih historijskih činjenica i fiktivnih elemenata, a političke zavrzlame, ratovi, osvajanja i ekonomski tokovi reflektuju se na likove koje igrači vode. Njegov pristup D&D-u uključuje i stalno prilagođavanje pravila kako bi se zadržala ravnoteža između realizma i igre.
Kroz decenije, o ovoj kampanji pisali su brojni mediji, uključujući Wired, PC Gamer i Popular Mechanics. Snimljeni su i kratki dokumentarni segmenti o njegovom podrumu i načinu igre. Wardhaugh vodi i online prisustvo kroz Facebook grupu i YouTube, gdje povremeno prikazuje dijelove igre ili nove mini projekte koje izrađuje.
Inspiracija za mnoge
Na internetu se kampanja često ističe kao primjer zajedničkog pripovijedanja koje traje duže od većine profesionalnih scenarija. U “The Game” nema resetovanja niti globalnog ‘reboota’ – svaki događaj, savez, izdaja ili bitka ostaje zabilježen u historiji svijeta, a nasljednici likova rješavaju posljedice postupaka svojih predaka.
Danas se kampanja nastavlja sa istim pravilima: prilagođena verzija D&D-a, „permadeath“, stalno proširivanje svijeta i obavezno ručno bojenje svih minijatura. Wardhaugh ističe da ga motiviše sama ideja beskonačne igre u kojoj se naracija prenosi na nove generacije igrača i likova. Kampanja je postala inspiracija za mnoge ljubitelje TTRPG-a koji svoj hobi vide kao dugoročan narativ, a ne samo vikend zabavu.