Alan Wake 2 je jedna od najljepših igara — i trenutno je jedna od vodećih kao najzahtjevnija PC igra koju možete pokrenuti. Koliko god da je impresivna, od path-traced refleksija do opsežnog korištenja Nvidia tehnologije, toliko je zahtjevna da neki, inače snažni, PC-ji neće moći postići igrive frame rateove.
Jasno je da je razvojni studio Remedy želio stvoriti određenu atmosferu u Alan Wake 2, koja se može uhvatiti samo fotorealističnim vizualima. Uprkos tome, Alan Wake 2 dokazuje da više PC igara treba uvesti smanjene grafičke postavke, čak i ako to znači žrtvovanje dijela onoga što igru čini posebnom.
ŠTA JE ZAPRAVO “POTATO MODE”?
“Potato mode” je grafička postavka toliko jednostavna da bi igru mogli pokrenuti i na “krompiru” — naravno, ne doslovno, ali to je ideja. To je opcija za grafičke postavke koja će koristiti mali broj PC-ova, ali može pomoći manje moćnim (i jeftinijim) konfiguracijama da pokrenu inače zahtjevnu igru.
Alan Wake 2 nedostaje ovakva vrsta grafičke postavke. Igra sadrži tri preddefinisane postavke koje nude uski raspon performansi i kvaliteta slike, ali treba opciju koja bi omogućila skaliranje na niži nivo, piše digitaltrends.com.
Vidjeli smo nekoliko dobrih primjera, manifestovanih u Low postavkama, ili čak u specijalnoj Lowest postavci. Diablo 4 to dobro radi, pružajući opciju Low FX koja drastično smanjuje kvalitet slike. Slično tome, Baldur’s Gate 3, iako podržava samo SSD-ove, ima postavku prilagođenu onima koji igru pokreću na HDD-u.
Čak i bez posebne postavke, možete vidjeti tu vrstu skalabilnosti kod nekih modernih igara. Gotovo svaka igra koja koristi Capcom-ov RE Engine ima način rada s umanjenim grafičkim postavkama koji uklanja mnoge vizualne karakteristike i drastično smanjuje kvalitet tekstura. Vjerovatno nije slučajnost što su prve AAA igre koje dolaze na iPhone upravo Resident Evil Village i Resident Evil 4 — obje koriste RE Engine.
Nije iznenađenje što ove igre odlično rade na uređajima kao što je Steam Deck. Baldur’s Gate 3, Diablo 4, i sve igre sa RE Engine-om fantastično rade na ovom mobilnom hardveru. Mogu se skalirati prema gore kako bi zadovoljile mnogo moćnije konfiguracije, s igrama kao što je Resident Evil 4, koje čak podržavaju ray tracing, ali mogu i smanjiti vizualnu preciznost samo da bi radile na slabijem hardveru.
Ako pogledate sistemske zahtjeve za igre poput Ratchet and Clank: Rift Apart, Dead Space, i Starfield — sve igre bez verzija za konzole prethodne generacije koje su ove godine izašle za PC — postoje zanimljive usporedbe sa Alan Wake 2. Preporučene postavke za sve ove igre vrlo su blizu minimalnim zahtjevima za Alan Wake 2. Međutim, sve ove igre imaju grafičke postavke koje drastično smanjuju kvalitet vizuala, omogućujući da minimalni zahtjevi budu niži.
Igrači moraju imati razumna očekivanja u vezi s ovim vrstama grafičkih modova, posebno u igri poput Alan Wake 2, gdje je atmosfera toliko važna. Ipak, opcija bi trebala postojati da se igra pokrene, čak i ako to znači značajno smanjenje grafičkog kvaliteta igre.
ARGUMENT ZAŠTO ALAN WAKE 2 NEMA “POTATO MODE”
Jedan od argumenata zašto Alan Wake 2 nema grafičku opciju “potato mode” su mesh shaders. Ako niste upoznati s diskusijom, GTX 10-serija i RX 5000-serija (ili stariji) GPU-ovi tehnički nisu podržani u Alan Wake 2. To je zato što igra koristi mesh shaders kroz DirectX 12 Ultimate, što nije podržano na svakoj grafičkoj kartici.
Mesh shaders postoje već nekoliko godina, ali Alan Wake 2 je prva igra koja ih zapravo zahtijeva. Prijelaz je svakako bio težak, ali Very Low ili Lowest grafička postavka u igri poput Alan Wake 2 bi pomogla da prvi GPU-ovi sa podrškom za mesh shaders dostignu prihvatljiv nivo. Postoji još mnogo grafičkih kartica koje su tehnički podržane u Alan Wake 2, a mogle bi imati koristi od nižih grafičkih postavki — kartice poput GTX 16-serije i RTX 20-serije, koje podržavaju mesh shaders, ali malo zaostaju u performansama u ovoj igri.
U redu je prelaziti na novi rendererski sistem s mesh shaders — GTX 10-serija je stara već sedam godina, pa ne biste trebali očekivati da se drže kao u modernim igrama kao što su to činile 2016. godine. Ali za starije i jeftinije GPU-ove koji tehnički potpadaju pod podršku za Alan Wake 2, opcija “potato mode” bi pomogla da dostignu razuman nivo performansi uz kompromis u kvalitetu slike.
VAŽNOST MINIMALNIH GRAFIČKIH MODOVA
Nema načina da o ovoj temi govorimo u vakuumu. Koliko god je važno imati minimalni grafički mod u igrama, stvarnost je da to jednostavno nije moguće u mnogim igrama. Potrebno je uložiti aktivan trud i razvojno vrijeme, pa nije kao da programer može samo pritisnuti dugme i natjerati igru da se skalira do najnižih mogućih postavki bez nekih većih problema.
Zato igre poput Resident Evil 4 i Baldur’s Gate 3, koje se mogu prilagoditi širokom spektru hardvera, toliko odskaču. To je tehnička odluka koja se vjerovatno mora donijeti rano u razvoju, a čak i tada, moguće je da neke igre neće moći da se skaliraju ispod određene tačke. To bi moglo značiti da će neke igre, poput Alan Wake 2, potaknuti nadogradnju PC-ja.
Čak i s tim na umu, važno je zapamtiti ovu kategoriju PC igrača, kao što dokazuje reakcija na zahtjevne hardverske zahtjeve Alan Wake 2. Većina velikih PC naslova fokusira se na to koliko možete podići kvalitet vizuala, ali jednako je važno da igre imaju u vidu koliko možete smanjiti kvalitet vizuala.