Neigrački likovi (NPC-ovi) koje susrećete u video igrama možda su vješti u borbi ili vam daju vrijedne predmete, ali niko ih nikada nije optužio da su pametni sagovornici. Neki jednostavno mumljaju ili izgovaraju odgovore od dvije riječi. Čak i kompleksniji NPC-ovi često posjeduju samo nekoliko unaprijed programiranih linija dijaloga, svaka snimljena od strane ljudskih glumaca, ostavljajući likove na računaru sklonim ponavljanju ako razgovarate s njima duže od minute.
AI unapređuje konverzacijske vještine NPC-ova. Od izlaska OpenAI-evog ChatGPT-a, programeri su modificirali postojeće igre kako bi uključili NPC-ove koji kombiniraju GPT s tehnologijom pretvaranja teksta u govor kako bi generirali originalan, čujan govor. Neki od ovih takozvanih modova čak vode igrače kroz potpuno nove zaplete, uključujući jedan u Grand Theft Auto V svemiru gdje igrate kao policajac u Los Santos Police Department (LSPD).
Beskonačan niz mogućnosti
Glasovna AI bi mogla biti značajan napredak u dizajnu igara. Možete dobiti uvid u to putem nedavno objavljenog demoa tvrtke Replica Studios koji prikazuje modificiranu verziju igre Matrix Awakens koja vam omogućuje korištenje vlastitog mikrofona kako biste razgovarali s NPC-ovima na gradskim ulicama. Demo pruža nespretni, ali fascinantan uvid u to kako bi glasovna AI uskoro mogla učiniti video igre znatno zanimljivijim, omogućavajući studijima igara da povećaju društvenu interakciju virtualnih svjetova na način koji bi bio praktički nemoguć s ljudskim glumcima.
Da bi NPC-ovi imali konverzacijske sposobnosti, Replica-ov Smart NPCs sustav spaja ChatGPT s tehnologijom pretvaranja teksta u govor. Softver, koji se pokreće na Unreal Engine 5, automatski sinhronizira pokrete usana i tijela NPC likova s njihovim govorom. S manualne strane, programeri mogu prilagoditi svakog lika kako bi imao jedinstveni glas, pozadinu, skup emocionalnih raspoloženja i motivacija – proces koji određuje ne samo što likovi kažu vama, već i jedni drugima.
Stvarnost igračkog svijeta
Svaki lik s kojim je razgovarano bio je voljan voditi neku vrstu razgovora, a čak su se mogli sjetiti prethodnih tema o kojima ste razgovarali kada ste ih sustigli nekoliko minuta nakon početka razgovora.
Ali nisu svi NPC-ovi izgledali uzbuđeni za razgovor. Na uglu ulice, ženu je upitana kako se zove, a ona je odgovorila: “Zovem se Chelsie i dolazim iz svijeta razočaranja.” Na pitanje je li svjesna da je u računarskoj igriodgovorila je sa: “Ne znam što sam ili gdje sam. Ništa više nema smisla.”
Projekt Matrix Awakens tvrtke Replica bio je demo, pa je vjerojatno da će buduće igre koje koriste AI glasovne sustave moći podešavati NPC-ove kako bi njihov govor što bolje odgovarao stvarnosti igračkog svijeta. Ipak, ovi trzaji postavljaju pitanja o “jailbreakingu” NPC-ova u budućim igrama: S obzirom na to da su jailbreakeri već natjerali ChatGPT i GPT-4 da govore na načine koje njihovi razvojni programeri nisu namjeravali, otvoreno je pitanje hoće li kreativni igrači moći natjerati NPC-ove da kažu – ili čak rade – slične iznenađujuće stvari, piše freethink.com.
Nova era indie igara
Što se tiče izgradnje masivnih, društveno zanimljivih svjetova, glasovni AI sustavi uskoro bi mogli omogućiti nezavisnim studijima igara da se lakše natječu s velikim imenima industrije. Igre koje proizvode velike tvrtke (često nazivane AAA studijima) mogu sadržavati desetke hiljada linija dijaloga. Na primjer, Red Dead Redemption 2 tvrtke Rockstar Games, koji je imao procijenjeni proračun veći od 500 miliona dolara, sadrži 500.000 linija snimljenog dijaloga izgovorenog od strane više od 1.000 glumaca.
Korištenjem AI-a, nezavisni studiji mogli bi si priuštiti stvaranje takvih količina. Kvaliteta je odvojena tema. Profesionalni ljudski glumci i dalje nadmašuju sintetičke govorne sustave u smislu prirodnog, emotivnog i privlačnog zvuka. No, igračima možda nije toliko stalo do realizma govora NPC-a. Na kraju krajeva, nezavisne igre postaju sve popularnije iako obično nemaju vrstu hiperrealističke grafike viđene u AAA igrama.
Da bi dobili najbolje od oba svijeta, programeri bi možda također mogli odabrati mješavinu AI-generiranih i glumačkih dijaloga, kako je Replica Studios napisao u blogu:
“Mislimo da bi jedan način za isporučivanje igara s 10x ili 100x više glumačkih uloga bio kroz kombinaciju AI glasova s generativnim AI modelima poput ChatGPT-a, tako da neki postotak ‘glume’ bude obavljen automatski, od strane NPC-ova koji izravno reagiraju na igračke akcije i naredbe u igri.”
Nelinearne priče
Najveća evolucija koju bi glasovna AI mogla donijeti igrama – bilo indie ili AAA – vjerojatno leži u priči. Igre današnjice često koriste sofisticirane trikove kako bi igračima dale iluziju da kontroliraju svoju sudbinu, poput sistema karme koji prate vaše ponašanje i dodjeljuju vam reputaciju koja utječe na to kako NPC-ovi s vama komuniciraju ili reaguju na vaše prisustvo. Ti trikovi mogu promijeniti priču i pokrenuti određene linije dijaloga NPC-a, ali u stvarnosti, ova strategija “grananja priče” samo dopušta igračima da biraju iz male skupine unaprijed određenih sudbina.
AI bi mogao jednog dana omogućiti mnogo manje linearne zaplete igara, potencijalno oslobađajući igrače da stvaraju priče o kojima razvojni programeri nikada nisu sanjali.