
Dok industrija video igara na Zapadu prolazi kroz težak period – zatvaranja studija, masovna otpuštanja i nesigurna budućnost – Japan bilježi potpuno drugačiju priču. U jeku globalnog pesimizma, japanske AAA kompanije ostvaruju historijske uspjehe. Pet od osam najvećih javno trgovanih gaming firmi u Japanu upravo su dosegle najviše vrijednosti dionica u svojoj historiji.
Šok iz Tokija
Dr. Serkan Toto, poznati konsultant za japansko tržište video igara, nedavno se vratio s Game Developers Conferencea 2025, gdje je primijetio koliko je industrija još uvijek slabo upućena u ono što se dešava u trećem najvećem gaming tržištu na svijetu. Za razliku od Sjeverne Amerike i Evrope, gdje se gasi studio za studijom, u Japanu se još uvijek – zapošljava. Ne samo to, neke kompanije čak povećavaju plate (mada one i dalje zaostaju u poređenju s globalnim standardima).
Evo koje su kompanije dosegle vrhunac:
-
Sony: 3.904 JPY (18. februar 2025.)
-
Nintendo: 11.800 JPY (19. februar 2025.)
-
Konami: 19.645 JPY (19. februar 2025.)
-
Capcom: 4.100 JPY (21. februar 2025.)
-
Bandai Namco: 5.297 JPY (21. mart 2025.)
Preostale tri velike firme – Sega Sammy, Koei Tecmo i Square Enix – još uvijek nisu nadmašile svoje prijašnje rekorde, ali i dalje drže snažnu poziciju na tržištu.
Zašto Japan ide uzvodno dok ostali tonu?
Osim povoljnih makroekonomskih trendova kao što su reformske inicijative japanske vlade, pad kineskog tržišta i efekti valute, pravi razlog leži u rezultatima. Japanski giganti posljednjih godina rade “domaći zadatak” i bilježe izuzetne finansijske uspjehe.
Sony je s PlayStationom 5 doslovno pregazio Microsoft i dominira u ovoj generaciji konzola. Nintendo, s druge strane, nastavlja vlastitim putem – njihova Switch konzola ide prema tituli najprodavanije konzole svih vremena.
Na softverskoj strani, Capcom proživljava svoje zlatno doba – jedan hit za drugim. Konami je nakon dominacije na mobilnom tržištu (posebno sa serijalom Yu-Gi-Oh i eFootballom koji broji čak 800 miliona preuzimanja) revitalizirao svoje konzolne IP-jeve. Bandai Namco ne samo da briljira u video igrama, već i u prodaji igračaka, bilježeći rekordne prihode i dobit.
Napomena: Kadokawa i njen poznati studio From Software nisu uključeni u ovu analizu, jer From čini tek oko 10% ukupnih prihoda kompanije.