Kineske vlasti su promijenile kraj filma Fight Club. U njihovoj verziji nema rušenja zgrada, umjesto toga gledatelje dočeka poruka u kojoj se navodi kako je policija uspješno shvatila Tylerov plan te uhapsila sve kriminalce i spriječila detonaciju bombi. U poruci stoji da je nakon toga Tyler zatvoren u ludnicu i da je u njoj ostao sve do 2012. godine.
Cenzurisani završetak nedavno su otkrili fanovi u Kini koji su ga gledali na streaming platformi u vlasništvu Tencenta.
„Ovo je SUPER divno! Svako dobije happy end u Kini!“ napisao je sarkastično Chuck Palahniuk, pisac čiji je roman iz 1996. bio inspiracija za film, na Twitteru rekavši kako ovo nije prvi put da se mijenja njegov kraj čak i van Kine.
Nejasno je da li su promjene u kineskom izdanju filma bile rezultat autocenzure, vladinog zahtjeva ili kombinacija ta dva. Producentska kuća, sa sjedištem u Los Anđelesu, nije odgovorila na zahtjeve za komentarom, a njen kineski distributer je odbio da komentariše.
Fight Club ipak nije prvi film u kome se verzija napravljena za kinesku publiku razlikuje od originala. Tokom godina, brojni zapadni filmovi i televizijske emisije — uključujući Man in Black 3, Cloud Atlas i Pirates of the Caribbean — izmjenjeni su prije nego što su prikazani lokalnoj publici.
Chuck Palahniuk dao je intervju za TMZ u kojem je istakao da je izmjenjeni kineski završetak zapravo nešto bliži onome kako se njegova knjiga završava. U romanu, naratorov plan također propada — ne zbog mudrosti i kompetentnosti vlasti, već jednostavno zbog kvara na njegovoj bombi. Narator tada puca sebi u glavu i budi se u duševnoj bolnici, misleći da je stigao u raj.
Autor je istakao da vidi ironiju u ljutitim komentarima mnogih Amerikanaca na kineske postupke, s obzirom na to da su njegove knjige zabranjene u mnogim mjestima širom SAD.
„Ono što smatram zaista zanimljivim je da su moje knjige strogo zabranjene širom SAD-a“, rekao je on. „Zatvorski sistem u Teksasu odbija da dozvoli moje knjige u svojim bibliotekama. Mnoge javne škole i većina privatnih škola odbijaju moje knjige. Ali problem je samo kada Kina promijeni kraj filma? Ja se već dugo nosim za zabranom knjiga.”
Također je rekao da to što je njegov rad revidiran tako da on to ne može da kontroliše nije ništa novo za njega.
„Mnogi moji inostrani izdavači su uredili roman tako da se završava onako kako se završava film“, rekao je on. „Dakle, bavim se ovakvim revizijama oko 25 godina.”
Izvor: hollywoodreporter.com