Kada želimo da gledamo kišu meteora ljudi na planeti moraju gledati prema gore. Ali za astronaute koji se nalaze na ISS (Internacionalnoj svemirskoj stanici) gledanje meteora znači gledati dole.
– Meteori stalno prolaze pored ISS-a, ali ih astronauti ne vide. Meteor je samo mali komad stijene, ali je tako taman i kreće se tako brzo da ih jednostavno ne možete vidjeti kako prolaze, rekao je Bill Cooke, voditelj NASA-inog Ureda za meteoroide – Astronauti vide meteore tek kad pogledaju prema dolje i vide ih kako gore u Zemljinoj atmosferi, pojavljujući se kao trakovi svjetlosti.
Astronaut Ron Garan 13. avgusta 2011. godine svojom je kamerom na ISS-u uspio uhvatiti pad meteora.
ISS oko zemlje kruži na visini od 380 kilometara. Užarena zrna prašine komete putuju brzinom od oko 60 kilometara u sekundi kroz gustu atmosferu Zemlje na visini od oko 100 kilometara.
Astronaut Chris Hatfield jednom je rekao kako je gledanje meteora iz svemira podsjetnik da živimo u “streljani”.
S druge strane, šanse da meteor pogodi ISS su male. Cooke kaže kako ISS ima oklopnu zaštitu protiv meteora te da su mali izgledi da meteor prodre. Najveći rizik predstavlja kada se astronaut nalazi van stanice u svemirskoj šetnji i potencijalno može doći u dodir s malim meteorom. Cookeov ured generira prognoze meteora kako bi pomogli u procjeni sigurnosti astronauta koji namjeravaju izaći van stanice.