Trendovi već odavno redefiniraju naše identitete kroz promociju kreativnosti i individualizma. Prije popularizacije tehnologije, trendovi su se nametali kroz različite modne medije ili modne ikone koji su svojim stilom promovirali različite brendove ili kreatore.
U doba kada se digitalni reljef blendao sa fizičkim svijetom, moda i nametanje trendova više nisu rezervisani isključivo za visoku modu i modne kreatore, već svaku osobu unutar digitalnog svijeta. Danas, modna pista je zamjenjena TikTok kreatorima i postojanjem dosta opuštenijih kriterija za to šta je trend, kako individualno pristupiti istom, te kako kreirati svoj stil.
U pikselima i algoritmima, desilo se isto. Gaming industrija danas oblikuje novu realnost koja jezik mode čini razumljivim čak i onima koji su do sada nezainteresirano odbijali pratiti trendove – gamerima.
Da li androidi sanjaju Balenciagu?
Mogućnost stiliziranja osobnog karaktera predstavlja fuziju tehnologije i mode kroz promociju digitalnog identiteta i oblikuje našu interakciju i poimanje trendova u digitalnom dobu. Rast virtualnih ekonomija u obliku mikrotransakcija nedvojbeno je katalizirao potrebu i potražnju za virtualnim odjevnim komadima. Tako danas igrači mogu da trguju virtualnim dobrima za stvarnu vrijednost u fizičkom životu.
2019. Godine, Louis Vuitton kolaborira sa Riot Games studiom u sklopu svjetskog šampionata za Ligu Legendi (eng. League of Legends). Louis Vuitton je za potrebe turnira kreirao trofej sa elementima prepoznatljivog monograma LV i cyberpunk stila koje je inkorporirao i u samu igru.
Iste godine, heroj Qiyana je dobila True Damage skin, te svoju kolekciju u fizičkom svijetu gdje je klasična crna majica sa printom Qiyane koštala oko vrtoglavih 700 dolara. U narednim mjesecima, još par popularnih karaktera je dobilo LV liniju odjeće u igri.
Ovo nije prva suradnja Louis Vuittona sa gamerskom industrijom. 2016. godine, na reklamnim prostorima u modnim časopisima, top model Louisa Vuittona bila je Lightning iz Final Fantasy franšize. Ostale dizajnerske kuće su također preusmjerile dio resursa u gaming industriju, pa tako danas imamo kolaboracije Fortnite sa Balenciagom, Robloxa sa Guccijem i klasičnog igrača sa visokom modom.
Kako je moda definirala stil igre?
Toliko da je neoficijalno postalo stvarni problem za ozbiljne igrače. Ukoliko igrate Ligu Legendi, primjetićete da neki skinovi imaju potencijal da unište dobar rezultat. Skinovi su postali dio svakodnevnog igranja, te šampioni sa prestižnim ili legendarnim skinovima imaju vizuale koji znaju uzrokovati nemogućnost dobre reakcije zbog slabo vidljivih akcija rivala što nekada predstavlja granicu između života ili smrti u toj partiji.
Postoji opcija da se uključi “skins off” mod, što bi znatno umanjilo uticaj skinova na samu igru.
U generacijama koje dolaze, neminovno je da će modna industrija imati sve više i više uticaja na samu gamersku industriju koja će promišljati modu prema potrebama korisnika/ica digitalnog prostora, više nego prema kreacijama različitih ikona stila.
Digitalni identitet u fuziji gaminga i fizičkog prostora obećava dosta dinamičnije okruženje u kojem će svi moći priuštiti visoku modu, ali i izgraditi jasan profil kombiniranja stvari koje su do sada bile nezamislive.
Jedini limit je kreativnost.
Za E-voluciju piše Liora A. Berisha