Festival de Cannes nagradit će ove godine legende filmske umjetnosti dodjeljujući po prvi put Počasnu Palma d’Or grupi, tačnije studiju – Ghibli.
Japanski studio, koji su utjelovila dva izuzetna pripovjedača, Hayao Miyazaki i Isao Takahata, te brojne kultne likove, donio je svježinu animiranom filmu u proteklih četrdeset godina.
“Zaista sam počašćen i oduševljen što je naš studio dobio Počasnu Palma d’Or,” izjavio je Toshio Suzuki, suosnivač Studija Ghibli. “Želim zahvaliti Festivalu de Cannes iz dna srca. Prije četrdeset godina, Hayao Miyazaki, Isao Takahata i ja osnovali smo Studio Ghibli sa željom da visokokvalitetna animacija dođe do djece i odraslih svih dobnih skupina. Danas naši filmovi gledaju ljudi širom svijeta, a mnogi posjetitelji dolaze u Ghibli muzej u Mitaki i Ghibli Park kako bi doživjeli svijet naših filmova. Doista smo daleko stigli da Studio Ghibli postane tako velika organizacija. Iako smo Miyazaki i ja znatno ostarjeli, siguran sam da će Studio Ghibli nastaviti prihvatati nove izazove, vođen osobljem koje će nastaviti duh tvrtke. Bilo bi mi najveće zadovoljstvo ako se veselite onome što dolazi dalje.”
Ovom Počasnom Palmom d’Or, Studio Ghibli pridružuje se onima koji su nadahnuli filmsku umjetnost, kojima Festival de Cannes svake godine čestita.
“Po prvi put u našoj historiji, nije osoba nego institucija koju smo odabrali proslaviti,” rekli su Iris Knobloch, predsjednica Festivala de Cannes, i Thierry Frémaux, generalni delegat. “Kao i sve ikone Sedme umjetnosti, ovi likovi naseljavaju našu maštu s plodnim, šarenim svjetovima i osjetljivim, angažovanim pripovijestima. S Ghiblijem, japanska animacija stoji kao jedna od velikih avantura kinofilije, između tradicije i modernosti.”
Festival de Cannes bio je rani istraživač animiranog filma. U ranim godinama, Walt Disney produkcije predstavile su kratke filmove (1946) i film Dumbo (1947). 1953. godine, sam Walt Disney doveo je Peter Pana na Croisette, gdje je René Laloux osvojio posebnu nagradu žirija 1973. za svoj prvi dugometražni film, Fantastic Planet. Nakon dugog izbivanja, animacija se vratila u Cannes snažno s filmovima poput Shrek (2001) i Shrek 2 (2004), Ghost in the Shell 2: Innocence (2004), Persepolis (2007), Waltz with Bashir (2008), koji su svi dobili nagrade u konkurenciji, ili čak Up, koji je otvorio Festival 2009. godine. Mnogi drugi filmovi, poput Kirikou and the Wild Beasts, Inside Out, The Summit of the Gods i nedavno, Elemental, i Robot Dreams također su ostavili svoj trag. Nadalje, Un Certain Regard pozdravio je The Red Turtle (2016), prvu suradnju Studija Ghibli s europskom produkcijskom tvrtkom.
Sve je počelo prije 40 godina. Uspjeh Nausicaä of the Valley of the Wind Hayaoa Miyazakija iz 1984. omogućio mu je osnivanje Studija Ghibli s Isao Takahatoom 1985. godine. Postigli su ono što je izgledalo kao nemoguća misija: neovisno producirati čista remek-djela i osvojiti masovno tržište. Producent Toshio Suzuki, ključni član studija od početka i uskoro preuzimajući stalnu ulogu, upravljao je studijem s izuzetnom učinkovitošću, uspostavljajući savršenu komplementarnost između projekata Miyazakija i Takahate, koji su izmjenjivali uloge producenata i režisera.
1988. godine, sa istodobnim izdanjem Grave of the Fireflies i My Neighbor Totoro, ovi izvanredni kreativni umjetnici postigli su dvostruki uspjeh. 1992. godine, Studio Ghibli mogao je početi financirati svoje vlastite dugometražne filmove s Porco Rossom. U početnim godinama, samo su osnivači režirali svoje filmove, ali postupno su se mladi autori poput Goro Miyazakija i Hiromasa Yonebayashija istaknuli i pridružili Studiju.
U četiri decenije i preko dvadeset dugometražnih filmova, Studio Ghibli osvojio je svoju publiku djelima prožetim poezijom, humanističkim i ekološkim opredjeljenjima. Sa Porco Rossom, Pom Pokom, Princess Mononoke, My Neighbors The Yamadas , The Wind Rises i The Tale of the Princess Kaguya, Studio Ghibli je isporučio priče koje su jednako osobne koliko i univerzalne. Osvojili su prestižne nagrade, uključujući Zlatnog medvjeda i Oscara za najbolji animirani film za Spirited Away, te nedavno još jedan Oscar za The Boy and the Heron.
U Europi kao i u Sjedinjenim Američkim Državama, ovi filmovi spadaju među najviše hvaljena djela animatora, između umjetnosti za umjetnost i komercijalnih izazova industrije. Oni su pravi uzori, jednako za kvalitetu pisanja, režije i animacije, koliko i za svoje opredjeljenje prema širokim estetskim aspiracijama. 2001. godine, Muzej Ghibli, Mitaka otvoren je na periferiji Tokija kako bi prikazao rad animatora i bogatu baštinu, kao i prikazati kratke filmove stvorene za muzej, time ističući kulturni značaj studija. 2022. godine, Ghibli Park, hibridni park koji izražava svijet Studija Ghibli, otvoren je u prefekturi Aichi. Goro Miyazaki, prvi direktor Muzeja Ghibli, imenovan je direktorom za kreativni razvoj kako bi nadgledao izgradnju parka.