Naučnicima je pošlo za rukom da uzgoje biljke u zemlji sa Mjeseca.
Mnogi su odmah utvrdili da je to važan korak za buduću kolonizaciju, ali ništa nije tako jednostavno kao što bi trebalo biti. Kada je u pitanju plodnost lunarni regolit je ispod grubih zemaljskih stijena.
Duge misije na Mjesec će očajnički trebati svježu hranu i neće moći ponijeti zemljino tlo za uzgoj. Međutim, Apollo misije su uspjele vratiti oko 382 kile mjesečeve zemlje kako bi je naučnici mogli ispitati. NASA je štedljivo dijelila tu zemlju ne znajući koliko bi ta zaliha mogla trajati.
12 grama uspjeha
Međutim, sa najavom misije Artemis, ograničenja pomalo popuštaju. NASA je naučnicima stavila na raspolaganje svega 12 grama regolita prikupljenog tokom misija Apollo 11, Apollo 12 i Apollo 17, a članak u časopisu Communications Biology objavio je da je izvršeno prvo uspješno nicanje biljki u mjesečevoj zemlji, iako su voda i zrak zemaljski.
– Biljke su ranije pomogle da se utvrdi da uzorci tla doneseni s Mjeseca ne sadržavaju patogene ili druge štetne komponente za zemaljski život, ali nikada prije nisu uzgajane u lunarnom regolitu, rekla je Anna-Lisa Paul sa University of Florida.
Anna-Lisa Paul i profesor Rober Ferl radili su sa svega 12 grama mjesečeve zemlje. Materijal je bio regolit – rastresiti, miješani materijal sa površine Mjeseca – čije su čestice manje od jednog milimetra.
Život čini nešto što nikada prije nije bilo učinjeno
Naučnici su posadili tri ili četiri sjemenke u desetak posuda navlaženih hranjivom otopinom, a zatim ih stavili u laboratorij na temperaturu od oko 23 stepena pod LED svjetla koja daju ružičastu nijansu.
Svako je sjeme proklijalo i nije bilo vanjskih razlika u ranim fazama rasta između onih posijanih u regolitu – koji se uglavnom sastoji od zdrobljenih bazaltnih stijena – i sjemena posijanog radi usporedbe u vulkanskom pepelu sa Zemlje sa sličnim mineralnim sastavom i veličinom čestica.
Međutim, znanstvenicima je činjenica da su biljke uopće nikle i rasle bila izvanredna. Suvoditelj studije Rob Ferl rekao je da je osjećao “radost gledajući kako život čini nešto što nikada prije nije bilo učinjeno”.
– Vidjeti kako biljke rastu je postignuće jer govori da možemo ići na Mjesec i uzgajati hranu, čistiti zrak i reciklirati vodu koristeći biljke na način na koji ih koristimo ovdje na Zemlji. To je također otkriće jer pokazuje da zemaljski život nije ograničen na Zemlju, dodao je Ferl.
Idemo nazad gore
Nakon otprilike sedam dana rasta, naučnici su uklonili sve osim jedne biljke iz svakog spremnika. Ona je ostavljena da raste do 20 dana starosti, a potom su ubrani listovi kako bi se procijenila aktivnost gena.
Naučnici su također utvrdili da je regolit koji je bio duže izložen kosmičkim zrakama i solarnom vjetru na površini Mjeseca bio manje pogodan za rast.
Zemaljske biljke mogle bi pomoći ljudima da uspostave ispostave na mjestima kao što su Mjesec i Mars, kao što je prikazano u filmu The Martian iz 2015. kada je astronaut uzgajao krumpir na Crvenom planetu. NASA-in program Artemis predviđa povratak ljudi na površinu Mjeseca u narednim godinama.
Izvor: iflscience.com