NASA-ina sonda je prije nekoliko dana ušla u sunčevu atmosferu i prvi put u ljudskoj povijesti dotakla užarenu koronu.
Solarna sona Parker lansirana je 2018. godine i izvela je sedam preleta Sunca prije nego što je zaronila u koronu tokom svog osmog preleta. To se desilo 28. aprila ove godine. Napravila je tri leta kroz sunčevu atmosferu.
U gornjim dijelovima sunčeve atmosfere gdje temperatura iznosi oko milion stepeni Celzijusa – što je daleko užarenije od površine sunca koja emitira svjetlost – letjelica je prikupila atmosferske čestice. Sam let kroz sunčevu atmosferu i uspješno prikupljanje uzoraka veliko je naučno dostignuće slično slijetanju na Mjesec, istakli su NASA-ini naučnici prilikom prezentacije ovog projekta.
Čovječanstvo je dotaklo Sunce
– Zamislite sebe kako sjedite na plaži, gledate u okean i pitate se šta se nalazi ispod površine. To je ono što u suštini naučnici rade decenijama, pitajući se kakve misterije leže u sunčevoj koroni. I samo tri godine nakon lansiranja sonde konačno smo stigli. Čovječanstvo je dotaklo sunce, rekla je Nicola Fox, direktorica Odjela za heliofiziku naučne uprave misije u NASA-i.
Snažni solarni vjetrovi napravljeni od strujanja plazme i visokoenergetskih čestica rađaju se u koroni. Njih uglavnom zadržavaju magnetna polja, koja također sprječavaju rasprskavanje plazme što izbija s površine Sunca. Kada solarni vjetrovi pređu određenu brzinu i rašire se do ivice sunčeve atmosfere, lokacije poznate kao Alfvenova tačka, oni se mogu osloboditi magnetnog uticaja. Naučnici do sada nisu znali gdje se nalazi ta tačka.
Zahvaljujući sondi Parker dobili su odgovor na to pitanje. Prethodne procjene temeljene na udaljenim slikama Alfvenovu tačku su postavljale na udaljenosti između 6.9 i 13.8 miliona kilometara od površine. Sonda Parker je ove uvjete zabilježila na udaljenosti od oko 13 miliona kilometara od površine.
Inžinjerski poduhvat
Solarni vjetrovi i solarne baklje – brze erupcije sunčevog zračenja – mogu utjecati na električne mreže i poremetiti komunikacijske uređaje na zemlji. Podaci sonde Parker pružaju do sada neviđeni uvid u te solarne događaje.
Sondu Parker od ekstremnih vrućina štiti toplinski štit, ali da bi ona uspjela sakupiti uzorke morala je izaći iz te zaštite. Inžinjeri su posudu za uzorke kreirali od materijala s vrlo visokim tačkama topljenja. Koristili su safir, volfram, molibden i niobij.
– Kada se posuda izloži da izvrši mjerenja, doslovno je užarena s dijelovima instrumenata na temperaturi većoj od hiljadu stepeni, rekao je astrofizičar Anthony Case koji je bio jedan od zaduženih za instrumente na sondi Parker.
Podaci koje je prikupila sonda Parker otkriva Sunce kakvo nikad prije nije viđeno. Naučnici će zahvaljujući ovojmisiji moći bolje da razumiju sile koje stvaraju ogromne količine energije.
– Ovaj poduhvat je prvi ovakvog tipa za bilo koju svemirsku letjelicu. I označava jedan veliki korak za sondu Parker. Kao i veliki naučni skok u oblasti solarne nauke, zaključila je Nicola Fox.