Iako su fanovi Batmana priželjkivali samostalnu verziju Tamnog viteza koju bi utjelovio Ben Affleck, u procesu revitalizacije filmskog univerzuma Warner Bros je otišao u drugom smijeru. Mlađi, agilniji i neiskusniji Bruce Wayne u izvedbi Roberta Pattinsona i režisera Matta Reevesa donio je nekoliko elemenata zbog kojih se fanovi Batmana mogu radovati kako ovom filmu, tako i njegovim nastavcima.
Prije svega, Matt Reeves je za The Batman inspiraciju vukao iz stripova Batman: Ego, Batman: Year One te Batman: The Long Halloween. Što znači da je Bruce/Batman u ovoj iteraciji tek na početku svog herojskog puta, a Reeves je uspio da zabilježi tačno one stvari kojima bi se odlikovao bilo koji početnik: snažnom emocijom, voljom, snagom, ali hrabrošću, nadmenošću, strašću koja izaziva i greške. S druge strane, Matt Reeves nam je dao ono što je i obećao: noir detektivsku priču. Drugim riječima, izbacivši pojedine ustaljene elemente snimio je film koji se oslanja na sve one motive, dijelove, procese Batmanovog života koji su u određenoj mjeri bili zapostavljeni u ranijim verzijama ili se preko njih prelazilo nonšalantno.
Stvar je u detaljima
Upravo su sitni detalji oni koji ovaj film izdižu i postavljaju u sam vrh sa Nolanovim Tamnim vitezom. Crna boja oko očiju koja ostaje i nakon skidanja maske, razmazana znojem. Odnos Batmana prema drugima bez riječi, samo tišinom i pogledom. Matt Reeves je majstor pripovijedanja, a za ovaj film možemo reći da je najbolji portret razvoja karaktera Brucea/Batmana do sada.
Reeves je u, što možemo nazvati, odvažnom potezu film započeo sa naracijom. Naracija glavnog lika je klimav element koji se nekada može obiti od glavu. Iako je možemo shvatiti i kao ekspozicijskim pripovijedanjem koje će nas provesti kroz pet minuta uvoda u radnju filma, ova naracija je bitan element u cjelini filma i karaktera. Batman na početku i na kraju nisu iste osobe. Onaj sa početka je bijesan, pun sumnje, straha da ono što radi ne čini nikakvu razliku. Štaviše, svakim danom kriminal je u porastu. Batman na kraju filma je osoba koja će vam citirati Hemingwaya sa riječima da je „svijet lijepo (tamno, aut. dos.) mjesto za koje se vrijedi boriti, slažem se sa drugim dijelom.“
Sunce ne obasjava Gotham
Gotham je u svojoj filmskoj historiji oduvijek bio prikazivan kao mračnim, sumornim, surovim i prljavim gradom. Bilo gdje da krenete ljudi se sudaraju, tuku, svađaju. Međutim, Reeves je tu tamu dodatno pojačao. Osim što se barem 90% filma odvija po noći, onih ostalih deset posto također trpi odsustvo bilo kakve svjetlosti. Čak i sunce, koje u nekoliko navrata možemo vidjeti u pozadini, mutno je i skriveno iza magličaste zavjese. Ono što režiser ovdje nastoji učiniti nije da nam pokaže kako kriminal nikad ne spava, odnosno da Batman radi samo noću (što je otprilike većina njegovog posla). Reeves se koristi svim mogućnostima noir žanra, pa nam i atmosferom i svjetlošću, tj. nedostatkom iste pokazuje odsustvo pozitivnog i dobrog u Gothamu. Čak i pozitivne likove u filmu nagone želja za osvetom, strah ili trauma.
U tom pogledu, Reevesov Batman uveliko podsjeća na tmurni Fincherov detektivski klasik Se7en. Štaviše, mnogi narativni elementi filma kao da sljede sižej koji je koristio Fincher. Grad u kojem rade detektivi Somerset i Mills je identičan onome koji nadgleda Batman. Batmanovi svjetonazori čak podsjećaju onima koje ima Somerset u tom filmu, zbog čega i on na kraju filma smatra da je Gotham, iako mračan i pun kriminala, mjesto za koje se vrijedi boriti.
Premračno
The Batman je film koji jednostavno ne mogu dovoljno nahvaliti. Sve u njemu funkcionira na takvom nivou da trajanje od skoro tri sata ne znače ništa. Čak i ekspozicija koja u jednom trenutku postane obilata, nije napadna i štetna. Kada je Reeves predstavio glumačku postavu sa Robertom Pattinsonom, Zoe Kravitz, Jeffreyem Wrightom, Colinom Farrellom, Paulom Danom, Andyjem Serkisom i Johnom Turturrom, mnogi su bili skeptični u njegov odabir. Međutim, svaki od ovih glumaca se ispostavio punim pogotkom. Svi blistaju u svojim ulogama, a Pattinson je prešao dug put od uloge u Twilight sagi, koji su popločale mnoge besprijekorne uloge, zbog čega je ne samo idealan Bruce Wayne/Batman već i jedan od najboljih.
Problem koji bi mnogi mogli imati jeste strašan izostanak svjetla, pa bi vas u određenim situacijama mogle zaboliti oči od silnog naprezanja. Ovo je jedan od razloga zbog kojih The Batman treba pogledati u kinu, jer imam osjećaj da će to biti strašna patnja učiniti kada izađe na DVD i Blu Ray.
U svakom slučaju, Matt Reeves nam je donio do sada najmračnijeg Tamnog viteza koji se na mojoj ljestvici može svrstati odmah tu negdje uz/iza Nolanovog The Dark Knight. DC s ovim naslovom otkriva da ima nekoliko asova u rukavu, a sa reizgradnjom univerzuma koju su počeli nedavno, možemo reći da se u budućnosti imamo čemu veseliti. Ako ništa, najavljena su još dva nastavka ovog filma.