Otkriveno je novo planetarno električno polje koje je jednako fundamentalno za Zemlju kao i gravitacija, što predstavlja veliki naučni iskorak. Ambipolarno električno polje, koje počinje 240 kilometara iznad površine planete, opisano je kao “velika nevidljiva sila” koja podiže nebo i odgovorna je za polarne vjetrove. Polarni vjetrovi se sudaraju s mlaznim strujama i pomažu u oblikovanju većine vremenskih obrazaca širom svijeta.
Do sada je ovo polje bilo samo teorija, ali sada je NASA-in tim, koji uključuje naučnike sa Univerziteta u Leicesteru, poslao raketu u polje i po prvi put ga izmjerio. To znači da Zemlja sada ima tri energetska polja: gravitaciju, magnetsko polje koje štiti planetu od kosmičkog zračenja i ambipolarno električno polje. Dr Glyn Collinson, glavni istraživač misije Endurance u NASA-inom Goddard Space Flight centru u Greenbeltu, Maryland, izjavio je: “Kad god bi svemirske letjelice preletjele preko polova Zemlje, osjećale bi ovaj supersonični vjetar čestica zvan polarni vjetar.
– Mora postojati neka nevidljiva sila koja je odgovorna za ovaj izliv, ali nikada nismo uspjeli da je izmjerimo jer nismo imali odgovarajuću tehnologiju. Ovo polje je ključno za razumijevanje načina na koji naša planeta funkcioniše. Postoji od samog početka, uz gravitaciju i magnetizam. Od početka podiže čestice u svemir i proteže nebo.”
KLJUČNO ZA RAZMIJEVANJE EVOLUCIJE ZEMLJE
Polje je bilo teško otkriti jer je izuzetno slabo, svega 0,55 volti. Ali dovoljno je da gotovo utrostruči visinu jonosfere – dijela gornje atmosfere koji se proteže između 48 i 965 kilometara iznad nivoa mora. Ova visina opisuje koliko brzo atmosfera nestaje, što znači da jonosfera ostaje gušća na većim visinama nego što bi bila bez ovog polja.
– Iako je slabo, izuzetno je važno – suprotstavlja se gravitaciji i podiže nebo. Pola volta je gotovo ništa – otprilike je snage kao baterija za sat. Ali to je upravo dovoljno da objasni polarni vjetar, dodao je dr Collinson.
Razumijevanje atmosfere ključno je za evoluciju Zemlje i moglo bi pomoći naučnicima da otkriju druge planete koje bi mogle biti naseljive. Tim vjeruje da svaka planeta sa atmosferom vjerovatno ima ambipolarno polje. Kako bi se lansirali u ambipolarno električno polje, naučnici su morali otputovati do najsjevernije lansirne stanice na svijetu, na lokaciji Ny-Alesund u Svalbardu, Norveška, samo nekoliko stotina kilometara od Sjevernog pola. Misija, koja je započela 2016. godine, nazvana je Endurance po brodu koji je nosio Ernesta Shackletona na njegovom putovanju do Antarktika 1914. godine.
ŠTA ZEMLJU ČINI POSEBNIM MJESTOM
Profesorica Suzie Imber, svemirska fizičarka sa Univerziteta u Leicesteru i koautorica rada, izjavila je: “Svalbard je domaćin jedine raketne stanice na svijetu gdje možete proći kroz polarni vjetar i napraviti mjerenja koja su nam bila potrebna.”
Tim je otkrio da vodikovi joni, najzastupljeniji tip čestica u polarnom vjetru, doživljavaju silu prema van iz ovog polja, koja je 10,6 puta jača od gravitacije.
Alex Glocer, naučnik projekta Endurance u NASA-inom Goddard centru i koautor rada, izjavio je: “To je više nego dovoljno da se suprotstavi gravitaciji – zapravo, dovoljno je da ih lansira u svemir supersoničnim brzinama.”
Otkrivanje polja objavljeno je u časopisu Nature. Dr Collinson je dodao:
– Šta Zemlju čini posebnim mjestom koje svi zovemo domom? Jedan od razloga može biti vezan za energetska polja koja naša planeta stvara. Jedno od njih je gravitacija. Ona je važna za život jer zadržava našu atmosferu. Drugo polje je magnetsko polje koje štiti našu planetu od struje čestica koje dolaze od Sunca. Naša raketa je otkrila i konačno izmjerila treće polje. Sada kada smo ga konačno izmjerili, možemo početi učiti kako je ono oblikovalo našu planetu, kao i druge, tokom vremena.
Izvor: telegraph.co.uk
Prevod: E-volucija