Iako još uvijek nisu proglašene zasebnom vrstom umjetnosti, video igre već neko vrijeme mogu da se pohvale tim statusom. One puno slobodnije mogu miješati i propitivati druge umjetničke forme od filmova. Ali i same igre su podobne interpretaciji u drugim vrstama umjetnosti. Prvenstveno u likovnoj umjetnosti koja je jedan od ključnih elemenata u video igrama.
Ajsela Vidović je mlada bh. slikarka koja je odlučila da poveže svoju ljubav prema video igrama i crtanju. Njene likovne radove čine portreti brojnih karaktera iz njenih omiljenih video igara od kojih svaki priča posebnu priču – o njoj, o video igri, žanru, umjetnosti, itd.
Upravo je 17. juna u galeriji Boris Smoje u Sarajevu otvorena njena samostalna izložba pod naslovom Umjetnost i video igre i trajat će sve do 03. jula. Za portal E-volucija, Ajsela Vidović govori o izložbi, svom radu, suradnji sa Ubisoftom, video igrama kao i budućim planovima.
Tvoja izložba nosi naziv Umjetnost i video igre. Zašto baš video igre? Da li ovim naslovom tvrdiš da su „video igre umjetnost“ ili da mogu biti umjetnost?
Iskreno, zar zaista ima diskusije da li su video igre umjetnost? Brojka umjetnika koja radi na jednoj igri je ogromna npr. concept artist, character artist, texture artist, environment artist, animatori i sl. da nabrojim samo par. I to je samo jedan sektor umjetnosti koji je uključen u stvaranje jedne video igre, sve ostale sfere su takođe tu. Upravo su concept artisti ti koji su uticali na moje slikarstvo, moj izražaj i tehniku rada. Mada na prvi pogled ima dosta razlike između njihovog i mog rada prvenstveno jer oni rade digitalno a ja tradicionalno, zahvaljujući njihovom radu i analiziranju istog ja sam počela posvećivati puno više pažnje detaljima i teksturama.
Je li ovo tvoja prva izložba s ovom tematikom?
Da, ovo je prva izložba sa ovom tematikom. Dugo sam razmišljala o tome jer je interesovanje naših ljudi zaista malo i za video igre i za umjetnost, ali sam se ipak odlučila na taj korak i zasad sam zadovoljna reakcijom. Gameri koji nisu zainteresovani za tradicionalno slikarstvo su odlučili doći, pogledati i dati priliku tome i obratno. Ako uspijem kod jedne osobe probuditi interesovanje i za jedno i za drugo to smatram uspjehom i to me čini veoma sretnom.
Koliko dugo si radila na trenutnoj postavci?
Većina ovih slika je nastala u prosjeku u zadnje 2-3 godine uz pauzu od godinu dana.
Tvoje radove pretežno čine portreti karaktera iz video igara, jesi li nekako ciljano krenula u tom pravcu se jednostavno pogodilo tako?
Iskreno sasvim slučajno i spontano, svidjeli su mi se detalji koji se u igrama posvećuju karakterima i priče koje ti karakteri nose.
Video igre u ovom slučaju, možemo reći, ostavljaju značajan uticaj na tebe kao umjetnicu, ali na koji je način tvoja pozicija likovne slikarke uticala na tvoj pogled na video igre?
Igre sam počela igrati još kao dijete kada nisam ni razmišljala o slikanju i posmatram ih na skoro isti način kao tada. Možda sada malo više pažnje posvećujem detaljima i vizuelnom aspektu, ali sve ostalo je isto.
Šta te posebno privlači u likovima koje crtaš iz video igara? Svijet video igara je ogroman, pa zašto baš likovi iz Witchera, Bloodbornea, Assassin’s Creeda?
Svaka od tih igri ima više aspekata zbog kojih odlučim slikati njihove karaktere. Assassin’s Creed ima posebno mjesto jer je to prva igra koju sam slikala. Najviše me privukao njihov istorijski setting, malo igri će vam pružiti mogućnost da posjetite Renesansnu Italiju i upoznate Leonarda da Vincija a meni kao slikarki ne treba više od toga. Zatim da učestvujete u Francuskoj revoluciji (Assassin’s Creed Unity) posjetite Drevnu Grčku i upoznate Sokrata (Assassin’s Creed Odyssey) itd. Witcher ima fantasy tematiku koju zaista volim i odličnu priču urađenu po novelama Poljskog pisca Andrzeja Sapkowskog. Bloodborne me privukao svojom horor tematikom kao i prelijepim gothic svijetom i dizajnom.
Karakter dizajn je jedan od fundamentalnih elemenata razvoja video igara. Da li te tvoj trenutni način stvaranja umjetnosti vuče u tom smjeru?
Trenutno ne ali vidjećemo šta će budućnost donijeti.
Video igre u BiH pretežno se smatraju dječijom zanimacijom ili zabavom. Zašto postoji ta tendencija da se u BiH, kada je riječ o ovoj vrsti umjetnosti, zanemaruju poslovni i umjetnički aspekti?
Nažalost puno toga se zanemaruje u BiH pa i video igre ali ne bih puno o tome, nadam se da će situacija postati bolja.
Izložba će trajati do 3. jula. Koji je sljedeći korak u tvom umjetničkom promišljanju video igara?
Većina mojih ideja je vezano za zapadno tržište. Planiram otvoriti shop gdje ću prodavati svoje slike. Uskoro planiram raditi seriju radova koji će uključivati više od karaktera na većim platnima. Podrška sa zapada je puno veća nego što sam očekivala. Na primjer Ubisoft me podržava skoro od samog početka. Jedna od mojih slika se prodaje na njihovim licenciranim majicama u shopu Design by Human. Zvali su me na E3 konferenciju u Los Angelesu u njihovom programu Star Player prije situacije sa koronom ali nažalost nisam dobila vizu. Planiraju nešto slično samo idućeg puta će to biti Gamescom u Njemačkoj da ne bi bilo problema sa vizom. Nadam se da će se situacija u BiH poboljšati pa da mogu praviti više planova na domaćem tržištu.
Koje igre najviše igraš?
To je komplikovano pitanje. Igram previše zanrova ali u nekoj osnovi action adventure, fighting igre i Soulsborne stil ako možemo tako nazvati. Omiljeni naslovi Assassin’s Creed serijal (prve 3 najdraže), Witcher 3, Bloodborne i Spyro. Veoma blizu najdražim su Dark Souls, Elden Ring, Nioh 2, Mortal Kombat, Devil May Cry, Crash Bandicoot, For Honor, Ghost of Tsushima, God Of war (2018), Final Fantasy, Last of Us, Horizon Forbidden West, Gravity Rush 2, Death Stranding, Infamous Second Son, Watch Dogs (samo prvi dio), Giana Sisters: Twisted Dreams, Uncharted serijal, Heavenly Sword, Nier Automata, Persona 5 itd.
Možda jedan nestandardan naslov za mene koji zaista volim je Forza Horizon, iako ne igram puno racing igri u njoj imam ogromnu satnicu. O ovoj tematici bih mogla zaista puno pričati tako da cemo stati na ovome da ne bih krenula o istoriji starijih igri.
Kojoj nadolazećoj video igri se raduješ?
Steelrising, igra napravljena od strane developera Greedfall-a, Spider iz Francuske. Smještena je u alternativnoj verziji Francuske revolucije a inspirasana je Soulsborne igrama. Takođe God of War Ragnarok kao i Plague Tale: Requiem.
Za kraj, neka poruka za sve gamere umjetnike?
Uživajte u životu i nemojte nikad zaboraviti ono što jeste. I nikad nemojte da vam je mrsko pokupiti sve collectibles sa mape haha.