STALKER 2: Heart of Chornobyl najnoviji je nastavak popularnog STALKER serijala, ali mnogi fanovi ne znaju da je sve započelo kao knjiga. Naime, STALKER serijal osmišljen je tokom druge velike ere ruske naučne fantastike ranih 1970-ih. Smatra se jednom od najuspješnijih adaptacija romana u video igre. Čitatelji knjiga doživjet će dodatno zadovoljstvo igrajući igru, i obrnuto.
Sljedeće knjige donose raznovrsne teme i stilove, od kojih su neke direktno povezane sa STALKER-om, dok druge nude sličnu atmosferu. Svi naslovi će sigurno zanimati hardcore fanove serijala, kao i čitatelje koji vole mračnu, jezivu i prožimajuću naučnu fantastiku.
1. Černobil – Zona – Francisco Sanchez i Natacha Bustos
Grafički roman Černobil – Zona Franciska Sancheza i Nateche Bustos oslikava stvarnost evakuacije Černobila i njen uticaj na stanovnike. Iako ne sadrži akciju i borbe kao STALKER, knjiga nudi predivno ilustrirane prizore ikoničnih lokacija iz igre.
Iako su likovi izmišljeni, događaji i okolnosti prikazani u knjizi bazirani su na stvarnim iskustvima. Ovo je dirljiv omaž koji će dodatno obogatiti doživljaj fanova dok prepoznaju poznata mjesta u Zoni.
2. Annihilation – Jeff VanderMeer
Roman Annihilation Jeffa VanderMeera dijeli sličnosti sa STALKER-om, jer je smješten u opasnu, nenaseljivu zonu poznatu kao “Area X”. Ovaj roman je 2014. osvojio Nebula nagradu za najbolji roman, a kasnije je adaptiran u film s Natalie Portman u glavnoj ulozi.
Knjiga je prva u trilogiji Southern Reach i obavezna je za ljubitelje naučne fantastike. Posebna je i po tome što sadrži glavnu junakinju, što je rijetkost u tradicionalnim akcijskim i sci-fi pričama.
3. Put – Cormac McCarthy
Postapokaliptični roman Put Cormaca McCarthyja iz 2006. postao je instant klasik i kasnije adaptiran u film s Viggom Mortensenom. Priča je brutalna i emocionalno snažna, fokusirajući se na borbu za preživljavanje u surovoj okolini.
Iako nije klasični sci-fi, tmurna atmosfera i filozofski tonovi romana odjekuju STALKER atmosferom. Glavne teme su zaštita i roditeljstvo, što priču čini sličnom igrama poput The Last of Us.
4. Jedan dan Ivana Denisoviča – Aleksandar Solženjicin
Roman Aleksandra Solženjicina Jedan dan Ivana Denisoviča prikazuje brutalnu stvarnost sovjetskog logora. Inspirisan autorovim ličnim iskustvima, roman istražuje svakodnevnu borbu za preživljavanje i psihološke izazove u ovakvim uvjetima.
Ova knjiga pruža uvid u represivnu pozadinu koja je prisutna u STALKER serijalu i pomaže čitateljima da cijene slobode koje uzimamo zdravo za gotovo.
5. Mi – Jevgenij Zamjatin
Roman Mi Jevgenija Zamjatina jedno je od najpotcijenjenijih djela ruske naučne fantastike. Služio je kao inspiracija za distopijske klasike poput 1984. Georgea Orwella i Vrli novi svijet Aldousa Huxleyja.
Radnja je smještena u naučnu “utopiju”, gdje protagonista D-503 razvija dušu i počinje preispitivati svijet u kojem živi. Ova priča je pionirsko djelo distopijskog žanra.
6. Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky
Serijal Metro 2033 jedan je od najboljih primjera adaptacije romana u videoigre. Igre vjerno prenose tmurnu atmosferu i priče postapokaliptičnog preživljavanja, uz nadnaravne elemente i političke intrige.
Za ljubitelje STALKER-a, Metro 2033 donosi sličnu kombinaciju preživljavanja i mračnih horor elemenata.
7. S.T.A.L.K.E.R. Southern Comfort / Northern Passage – John Mason & Balazs Pataki
Prvi engleski romani smješteni u STALKER univerzum – Southern Comfort i Northern Passage – proširuju svijet igara, uvodeći prepoznatljive događaje, lokacije i likove.
Nažalost, ove knjige su danas izuzetno rijetke, a fizičke kopije prodaju se po cijeni od 850 dolara ili više.
8. Piknik pored puta- Arkadij i Boris Strugacki
Za fanove STALKER serijala, ništa ne nadmašuje povratak originalnom izvoru – romanu Piknik pored puta braće Strugacki. Objavljen 1972. godine, roman istražuje priču o Redu Šuhartu, stalkeru koji ulazi u Zonu kako bi izvukao vanzemaljske artefakte.
Ovo remek-djelo naučne fantastike ostaje relevantno i danas, pružajući temeljnu inspiraciju za čitav STALKER univerzum.