Od samih početaka pružanja usluge streaming servisa Netflix je imao svojevrstan pristup stvaranja novog sadržaja. Ono o čemu se danas možda ne govori previše, ali Netflix je platforma koja novim i neafirmisanim režiserima daje prostor gdje se mogu predstaviti većoj publici. Tokom godina mnogo je režisera i režiserki svoje karijere započelo upravo na Netflixu. Jedan od mojih najdražih režisera Jeremy Saulnier je i nakon četiri filma još uvijek indie monstrum s Netflixa. S druge strane, još jedna od pozitivnih strana streaming servisa jeste i raznolikost sadržaja, odnosno stvaranje drugih žanrova, oblika i formi filma koji inače nemaju kapaciteta i mjesta na velikim ekranima. U ovu grupu ponajviše spadaju kratki filmovi (iako su svjetla reflektora prema njima usmjerena tokom brojnih festivalskih dana, njihov životni vijek na velikom ekranu završava tu). A upravo gledatelji Netflixa nisu imali predstavu koliko kratke filmove žele u svojim životima dok nije izašla serija Love, Death & Robots.
Kreacija dvojice filmskih genija Davida Finchera i Tima Millera već nakon nekoliko dana je postala veliki hit. Premda se prva sezona sastojala od 18 epizoda različite dužine i kvalitete, ono što je pak ponajviše privlačilo pažnju jeste raznovrsnost animacije i blistavo koncipirani dizajnovi. Može biti da niko nije očekivao veliki uspjeh serije pa druga sezona isprva nije bila ni planirana, ali potaknuti povratnim informacijama Miller, Fincher i Netflix su jednostavno morali nastaviti ovaj projekat. I nakon dugo čekanja, kao i mog dugog uvoda, druga sezona je napokon stigla dvije godine kasnije, u maju 2021. godine.
Robotska ljubav i okrutna smrt
Miller i Fincher su i dalje u ekipi kao izvršni producenti, od kojih se Miller odlučio i za režiju jedne epizode. Druga sezona zadržava isti pristup, a on se prije svega odlikuje time da je svaka epizoda ili kratki film bazirana na kratkoj sci-fi priči. Iako su ljubav, smrt i roboti centralne figure narativnih tokova prve sezone, bilo je slučajeva kada ovi motivi i nisu bili, da tako kažemo, u centru pažnje. Baš zbog toga mislim da je kvaliteta epizoda značajno varirala. U drugoj sezoni, nažalost, imamo manji broj epizoda. Štaviše, taj broj je upola manji. Ali tih devet epizoda je, na našu sreću, mnogo čvršće povezano u motivsku cjelinu koju im naslov postavlja.
Problematika odnosa ljudi i robota, i sve druge teme koje proizilaze iz tog odnosa, u svojevrsnoj je ulozi vodiča svake obrađene priče. Neke su urađene na dovitljiv, ironičan način, dok neke imaju tamno i surovo uporište. Ovako konstruisan način predstavljanja priča donosi nam gledateljsko iskustvo koje izgleda poput trake na rollercoasteru, bit će smijeha, bit će straha, ali iznad svega promišljanja. Međutim, iako su teme te koje će vas potaći da o filmovima pričate, ono što će vas zaista oduševiti jeste nivo animacije.
Novo vrijeme animacije
U prvoj sezoni smo imali nekoliko epizoda koje su svojim stilom animacije ostavljali bez daha. Da navedemo par, Sonnie’s Edge, Three Robots i Beyond the Aquila Rift su baš iskočili među ostalim. Druga sezona, rekli bismo, razvojne timove vodi do njihovih krajnjih granica. Kvaliteta animacije nekih epizoda druge sezone je superiorna u odnosu na ove navedene. U nekim slučajevima možemo primijetiti da je pretežno riječ o mocap (motion capture) animaciji, ali u par epizoda (prije svega The Drowned Giant) imamo dokaz grafičke kreativne moći.
Upravo je ova raznolikost u animacijskom stilu karakterna osobina serije koja je ne čini jednoličnom. Kada ispričate 20 sci-fi priča vjerovatno možete primijetiti neki obrazac. No, kada odaberete artistički pristup, odnosno način da nije samo bitno šta je rečeno, već i kako je rečeno i na koji način režiser pristupa i jednom i drugom načinu, onda imate 20 različitih pristupa, vizija i tehnika. I neosporna je činjenica da se među ekipom koju Miller i Fincher okupe za svaku sezonu kriju režiseri, kreatori i dizajneri budućih dugometražnih sci-fi ostvarenja.
Budućnost filma
Tokom 2021. godine izašlo je jako malo naučno-fantastičnih ostvarenja, a i među tim naslovima, malo je kvalitete. Zbog toga druga sezona Love, Death & Robots dolazi kao prijeko potrebno osvježenje i za žanr i za gledatelje. Ukoliko do sada niste imali priliku da gledate ovu seriju, onda su obje sezone must watch. To je oko 26 epizoda na čije će vam gledanje otići otprilike dva i po sata. Možete pogledati ovo ili Snyderov Army of the Dead, a ja vam (kao veliki fan Snydera) preporučujem radije Love, Death & Robots. Malo je reći da ćete uživati.
I za kraj jedna informacija: treću sezonu nećemo morati čekati dugo kao ovu pošto je Netflix već najavio kako će ona izaći 2022. godine u proljetnom periodu.