AI možda trenutno djeluje kao kontroverzan pojam, ali 62 posto studija koristi AI u nekom trenutku tokom razvoja igara.
Prema novom izvještaju proizvođača game enginea Unity, sve više razvojnih studija usvaja AI alate radi uštede vremena i povećanja efikasnosti.
U 2022. prosječno vrijeme do lansiranja igara bilo je 218 dana; sada je to 304 dana, navodi se u izvještaju. 71 posto studija koje su učestvovale u anketi reklo je da im je AI poboljšao isporuku i operacije, smanjujući vrijeme potrebno za lansiranje.
Za šta se tačno koristi AI?
Najvažnija upotreba AI-a je za poboljšanje animacija likova, zatim za pisanje koda – ili barem ubrzavanje procesa. Tu su još generiranje umjetnosti i nivoa, pisanje i dizajn narativa te automatizovano testiranje igara.
Jedan od ključnih razloga za korištenje AI-a je skraćivanje vremena provedenog na prototipiranju. Prema izvještaju, 68 posto anketiranih programera koristi AI kako bi ubrzali prototipiranje. U 2023. godini, 96 posto studija provelo je tri mjeseca ili manje na prototipiranju, u poređenju sa 85 posto prethodne godine.
Još jedno područje gdje se koristi AI je izgradnja svjetova, što koristi 56 posto onih koji su usvojili AI. Od tih, 64 posto koristi AI za razvijanje NPC-eva za populaciju svjetova.
Ovo potvrđuje i dodatni izvještaj kompanije Inworld, AI kompanije koja je prošle godine sarađivala s Microsoftom kako bi ponudila AI alate programerima.
Prema Inworldu, 3 od 4 programera su “uzbuđeni” zbog AI NPC-eva. Izvijestili su da su generativne animacije i teksture najvjerovatniji AI alati koje će usvojiti, a zatim AI kreirani NPC-evi. Gotovo polovina anketiranih programera vjeruje da će preko 40 posto studija usvojiti AI NPC-eve, piše eurogamer.net.
Postoje li razlozi protiv korištenja AI-a?
Prema izvještaju Unityja, 43 posto anketiranih programera koji su oprezni prema AI-u su zainteresirani, ali nemaju vremena, dok 24 posto nema tehničko znanje. Ostali ispitanici ili nisu znali da je AI moguć, ili nisu znali njegovu svrhu. Samo tri posto odabralo je “Drugo”, što može uključivati etičke razloge.
Unityjev izvještaj baziran je na podacima programera koji koriste njegov engine i alate, kao i na anketi tržišne istraživačke firme Cint iz 2023. s 300 ispitanika. Treba napomenuti da je ova anketa vjerovatno pristrana prema manjim, mobilnim projektima koji koriste Unity i koji su vjerovatnije da će implementirati AI rješenja.
Rezultati Unityja o usvajanju AI-a su nešto viši od nedavne GDC ankete, koja je anketirala ne samo programere, već i radnike u cijeloj industriji. Šire gledano, 31 posto radnika u industriji koristi generativne AI alate, s 44 posto onih u poslovanju i financijama.
Prema GDC anketi, programeri koji rade u narativu, umjetnosti i QA-u su vjerovatnije da će reći da će AI negativno uticati na industriju, dok su radnici u poslovanju, marketingu i programiranju pozitivniji.
Jasno je da se AI već široko koristi u industriji igara i da će se to samo povećavati kako rastu troškovi i vrijeme razvoja. To je jedan od glavnih razloga zašto industrija trenutno trpi otpuštanja.
Hoće li AI potpuno zamijeniti ljude?
To se čini malo vjerovatnim. Kako je nedavno izvijestio Game Developer, dobavljač rješenja Keywords pokušao je napraviti 2D igru oslanjajući se samo na generativne AI alate. Eksperiment je koristio preko 400 različitih alata kako bi se vidjelo kako bi mogli “poboljšati” razvoj.
Međutim, na kraju je utvrđeno da su ljudi nezamjenjivi. “Iako je projektni tim počeo mali, identificirali su preko 400 alata, ocjenjujući i koristeći one s najboljim potencijalom. Unatoč tome, na kraju smo koristili resurse iz sedam različitih studija za razvoj igara kao dio projekta, jer alati nisu mogli zamijeniti talent”, rekao je CEO Keywordsa Bertrand Bodson.
“Jedna od ključnih lekcija bila je da, iako GenAI može pojednostaviti ili ubrzati određene procese, najbolji rezultati i potrebna kvaliteta mogu se postići samo od strane stručnjaka u njihovom polju koristeći GenAI kao novi, moćan alat u svom kreativnom procesu.”
Čini se da odgovor na AI polako postaje pozitivniji. AI je bila glavna tema prošlogodišnje GDC konferencije, s mnogima koji su reagirali s “poštovanjem i bijesom”, kako je izvijestio Chris Tapsell iz Eurogamera. Ovi nedavni izvještaji sugeriraju da se stavovi možda ublažavaju.
Jedno područje gdje je AI još uvijek posebno negativno gledan je gluma glasom. Glumci se protive rastućoj upotrebi AI-a, posebno kada se koristi za deepfake modove. To je nešto protiv čega se moraju boriti i britanski sindikat glumaca Equity i američki sindikat SAG-AFTRA kako bi zaštitili rad glumaca.
U septembru 2023. članovi SAG-AFTRA-e su velikom većinom glasali za štrajk, a početkom ove godine uveden je novi AI sporazum, što je izazvalo zabrinutost među glumačkom zajednicom. Štrajk protiv kompanija za igre sada je vjerovatan.
Razvojni studio Embark Studios bio je kritiziran zbog upotrebe AI glasovne glume u online pucačini The Finals, iako su u izjavi rekli da “pravljenje igara bez glumaca nije krajnji cilj za Embark”.