Prošla je godina dana od izlaska Warzonea, Call of Duty battle royale moda za koji smo prvobitno smatrali da će biti vezan samo za Modern Warfare. Warzone je još i prije izlaska imao zagarantiran uspjeh, ali niko nije očekivao da će biti tako zapanjujući. Već kroz mjesec dana od izlasaka Warzone je imao oko 70 miliona aktivnih igrača. Tome je, doduše, pogodovala pandemija COVID-19 te planetarni lockdown koji se zadesio upravo nekada u to vrijeme.
Godinu dana kasnije, pandemija je još vani, pojedine države opet ulaze u lockdown, a Warzone je i dalje jako popularan. Proteklu godinu je završio sa maksimumom od 85 miliona igrača. Ali Warzone je i mnogo više od popularnog battle royale naslova. Warzone je zauvijek promijenio Call of Duty.
Izgrađen je na temeljima već spomenutog naslova Call of Duty: Modern Warfare koji je izašao u oktobru 2019. godine. MW je svojevrsni remake istoimene igre iz 2007. godine, koja je do dana današnjeg ostala jednom od najboljih ne samo Call of Duty igara, već općenito FPS igara. Warzone je tehničko i grafičko čudo – kreće se kao MW, puca kao MW i igra kao MW, sve to u ogromnim razmjerima.
U poređenju s drugim battle royale igrama, Warzone u pogledu igrivosti i grafike nema konkurenciju. Međutim, s velikom igrom dolaze i brojni problemi. Prije svega, Warzone ima problem s kampovanjem – što je problem svake battle royale igre – pogotovo u solo modu koji je snoze fest. Ali, ako imate s kime da igrate u grupi, dinamika i zabava se automatski povećava. Ja imam brata za duo mod, ali ako upadnete sami sa random likovima pripremite se da squad mod već za manje od pet minuta igrate sami, jer će vaši suigrači do tada već izaći.
Warzone je u battle royale donio dosta žanrovskih promjena – od loadouta do marketa gdje možete kupovati UAV, air strike i, najgori od svih, self revive. Jedna od inovacija igre je i Gulag, zatvor u koji odlazite nakon što vas ubiju gdje u duelu 1vs1 imate još jednu priliku da se vratite u Verdansk i izvedete osvetu (naravno, ako pobjedite u duelu). Warzone je stresan, uzbudljiv i nezaboravan, zbog čega je ubrzo stao na tron battle royal igara.
Veliku potporu u uspjehu Warzone je imao i zahvaljujući tome što je besplatan za sve igrače, bez obzira imate li CoD: MW ili kasnije Black Ops Cold War. Zbog toga igra koristi popularizirani sistem battle passa koji možete kupiti pravim parama (ali i ne morate), te ćete na taj način dobijati skinove za oružje, operatere, vozila itd. No, dobra je i stvar što vam taj battle pass daje poene s kojim se on plaća, zbog čega, ako svaki završite do kraja, imat ćete dovoljno poena za svaki naredni. To znači da vi u suštini pravim parama plaćate samo onaj prvi.
No, besplatna igra znači i mnogo cheatera. U slučaju Warzonea mnogo više negoli u PUBG, Fortnite i Apex zajedno. Ipak igra ima i više igrača nego te igre zajedno?! Activision za sve ovo vrijeme nije uspio ubaciti antichead mod koji će to kontrolisati na pravi način. Ruku na srce, Activision jeste banovao dosta igrača. Jeste li ikada dobili obavijest da je cheater kojeg ste prijavili banovan? Ja jesam, ali puno rjeđe od broja cheatera s kojima sam se susreo. Hackovanje u FPS igrama nije strana stvar i postoji zasigurno koliko i sam žanr, ali u slučaju Warzonea (pa i MW-a kada već pričamo) čini se posebno problematičnim. I to je problem koji neće uskoro nestati.
Problem sa hackovanjem se, u međuvremenu, proširio na Warzoneov skill-based matchmaking (SBMM u nastavku), o kojem Activision odbija govoriti unatoč svim žalbama gaming zajednice. Igrači su pronašli način da putem stranica sa treće strane određuju i već unaprijed znaju u kakvom su se lobiju zatekli. Tako su igrači sa kill/death omjerom od preko 2 npr. upadali u lobije s igračima čiji je omjer 0.5.
Warzone je tako u svojih prvih godinu dana imao jako mnogo problema, a njegovi programeri su se, moramo priznati, trudili da igru održe relevantnom i odstrane probleme. Od beskrajnog stim glitcha do broken puški, programeri su stalno updateovali igru kako bi dinamika igranja ostala svježom.
Activision ima razlog zašto se toliko trudi oko Warzonea. Ovaj battle royale mod je kreiran tako da bude osnova i žarišna tačka svih njihovih budućih projekata. To smo vidjeli već nekoliko mjeseci kasnije, tačnije kada je izašao Black Ops Cold War. Krajem 2020. godine Warzone je ovaj naslov usisao u sebe, donijevši nove operatere, puške, modove, ali i gomilu novih problema. Integracija Cold War oružja je u jednom trenutku u potpunosti iz uotrebe izbacili MW oružje. Cold War puške su do te mjere bile presnažne, da je čitav gameplay ispaštao povećavši nezadovoljstvo igrača do mjere ključanja. Nizom updatea pred početak druge sezone balans je koliko-toliko vraćen.
Spajanje Cold Wara sa Warzoneom je za Activision donio i relativni uspjeh. MW, koji je do tada cvjetao u multiplayer i co-op modu je u potpunosti odbačen i sva je pažnja usmjerena na Cold War. Potonji je imao relativno lošu recepciju iz razloga što je igra s tehničke i grafičke strane daleko slabija od MW. Štaviše, u poređenju izgleda slabije i od MW istoimenika iz 2007. godine. Međutim, spajanje s Warzoneom igri je donijelo neophodnu pažnju, zbog čega je i sama prodaja Cold Wara skočila. Igra je pri tome skoro sve vrijeme od izlaska bila na brojnim sniženjima i besplatnim testiranjima (posljednji je bio zombie mod Outbrake koji smo igrali besplatno sedam dana). Čini se kao da Activision moli igrače da kupe Cold War.
Tako će isto biti i sa sljedećom Call of Duty igrom. Cold War će imati istu sudbinu kao i Modern Warfare. Sve će prolaziti samo će Warzone ostajati upijavši svaku sljedeću Call of Duty igru poput crne rupe. A za to nećemo morati čekati dugo. Sljedeći CoD je najavljen već za ovu, 2021. godinu.
Za godinu dana Warzone je proživio čitav jedan životni put battle royale igre, a pred njim je i još puno toga. Verzija za novu generaciju konzola tek treba da izađe. Najveći problem ove igre je što, čini se, Activision nije bio spreman na tempo promjena i zahtjeva koji će Warzone donijeti. Iako im ovo nije prva battle royale igra (Black Ops 4 je imao ovaj mod) skala i zahtjevnost su drastično povećani. Tako da, možda će pronaći idealan tim i tempo za Warzone, ako namjeravaju da im Warzone bude Call of Duty čvorište u sljedećih, pa barem, deset godina.
Posljednjih sedmica se priča o potencijalnom nuklearnom razaranju Verdanska, mape u Warzoneu, pa ćemo vidjeti šta će se još desiti s tim. Ukoliko dođe do nekih drastičnih promjena, ovaj tekst će biti updateovan. Ako ne bude ništa, pa čitamo se onda opet za godinu dana. Do tada let’s get in there, soldier. The gas is closing in fast.