Više od 100 novih vrsta otkriveno je na podvodnom planinskom lancu uz obalu Čilea. Među nikada prije viđenim stvorenjima viđenim tokom ekspedicije su koralji, stakleni spužvi, morski ježevi, amfipodi, jastog, plus grupa čudnih riba i lignji koje već poznaje nauka (ali nisu ništa manje čudne).
Otkrića dolaze od međunarodne grupe naučnika koji su nedavno istraživali podvodne planine duž Nazca i Salas y Gómez grebena, lanca podvodnih planina dugog 2,900 kilometara koji se proteže od obale Čilea do Rapa Nui, poznatog kao Uskršnje Ostrvo.
Vođeni dr. Javierom Sellanesom sa Universidad Católica del Norte, naučnici su koristili podvodnog robota da krstare na dubinama od 4,500 metara (14,763 stopa) ispod nivoa mora i prikupljaju podatke sa 10 od 200 podvodnih planina.
Podvodna planina je podvodna planina sa strmim stranama koje su obično ostaci izumrlih vulkana. Ove fascinantne karakteristike često postaju centri biodiverziteta jer pružaju divljim životinjama čvrstu površinu za život, opskrbljujući ih hranom i hranjivim materijama.
Izuzetno, svaka podvodna planina koju su proučavali istraživači bila je dom potpuno drugačijem ekosistemu. To uključuje prostranstva prosperirajućih grebena korala i vrtova spužvi, od kojih su mnogi već ranjivi.
Tim se nada da će njihova otkrića pomoći u pokazivanju hitne potrebe za zaštitom morskih okruženja u Pacifiku i dalje.
“Više smo nego nadmašili naša očekivanja na ovoj ekspediciji. Uvijek očekujete da ćete pronaći nove vrste u ovim udaljenim i slabo istraženim područjima, ali količina koju smo pronašli, posebno za neke grupe poput spužvi, je zastrašujuća,” rekao je morski biolog Sellanes u izjavi poslatoj za IFLScience.
“Ovi prosperitetni i zdravi ekosistemi ukazuju da Nacionalni parkovi Nazca-Desventuradas i Juan Fernández efikasno štite delikatna morska staništa,” objasnio je Sellanes.
Da bi potvrdili koje vrste nikada prije nisu identificirane, tim pažljivo analizira fiziologiju i genetiku uzoraka da bi potvrdio jesu li, zaista, nove za nauku.
“Potpuna identifikacija vrsta može potrajati mnogo godina, i dr. Sellanes i njegov tim imaju nevjerojatan broj uzoraka iz ovog izuzetno lijepog i malo poznatog staništa biodiverziteta,” objasnio je dr. Jyotika Virmani, izvršni direktor Schmidt Ocean Institute.
Ovog subote, 24. februara, druga ekspedicija duž Salas y Gómez grebena počet će na istraživačkom brodu Falkor (također). Najbolje od svega, moći ćete gledati uživo tokom ronjenja pod vodom na YouTube kanalu Schmidt Ocean Institute.
Ko zna, možda će biti otkriveno još više novih vrsta po prvi put.
“Schmidt Ocean Institute je partner sa Nippon Foundation – Nekton Ocean Census Programom, koji je postavio cilj pronalaska 100,000 novih morskih vrsta u narednih 10 godina i, kada budu identificirane, ove nove vrste će biti dio toga,” rekao je dr. Virmani.