Svima nam je dobro poznato da je Adobe kreativni paket u zavidnom položaju među digitalnim umjetnicima i kompanijama koje se koriste njim za obradu fotografija. Ali ta popularnost sa sobom vuče veliku cijenu, zato mnogi pribjegavaju ilegalnom preuzimanju pomenutih programa. Piratski programi su zapravo samim tim vrlo zapušteni i ne možete očekivati nikakva poboljšanja ili ažuriranja od izdavača pa se onda morate naučiti nositi sa bugovima koji su došli gratis sa torent izdanjem. Na svu sreću postoje i alternative, neke su u potpunosti besplatne, a neke se, za razliku od Adobea, plaćaju samo jednom. Ovaj tekst će se odnositi zapravo samo na one u potpunosti besplatne na kojima možete bilo kada testirati svoje umijeće. Iz dana u dan se povećava broj takvih programa, s toga ovdje ćemo izdvojiti nekoliko iz svake kategorije.
Krenimo onda od onog najpopularnijeg i najtraženijeg od svih Adobe programa:
Alternativa za Adobe Photoshop:
– Digitalno slikarstvo:
Krita je open-source raster grafički program dizajniran prvenstveno za digitalno slikarstvo i 2D animaciju. Krita je besplatna aplikacija koja svoju primjenu može pronaći na više platformi otvorenog koda te nudi cjelovito rješenje za stvaranje digitalnih umjetničkih datoteka od nule. Krita je optimizirana za čestu, dugotrajnu i fokusiranu upotrebu. Izričito podržana područja slikarstva su ilustracije, koncept umjetnost, mat slikanje, teksture, stripovi i animacije. Krita je razvijena zajedno s korisnicima, aplikacija koja podržava njihove stvarne potrebe i tijek rada. Krita podržava otvorene standarde i surađuje s drugim aplikacijama. Važno je napomenuti da Krita ima fokus samo na slikarstvo tako da nije namijenjena za obradu fotografija, o tome ćemo u nastavku teksta. Ali također važno je istaknuti da u korisničkom interfaceu napokon možete pronaći color wheel. Ukoliko ste zainteresovani Krita program je dostupan na ovom linku.
AD sketchbook ovaj softver za crtanje i slikanje omogućuje dizajnerima, arhitektima i konceptualnim umjetnicima da brzo skiciraju ideje i stvore zadivljujuće ilustracije. Profesionalni alati za crtanje s prekrasnim sučeljem, idealni za one koji su u pokretu, podržava i olovke sa pritiskom i dodir. Ovaj program također nudi veliki broj alatki za crtanje kao i zavidan broj različitih brusheva sa dodacima tekstura i oblika, a ističu kako je pored nabrojanog dodatna pogodnost stabilnost i brzina rada programa. SketchBook je dostupan na bilo kojem uređaju tako da zaista u bilo kojem trenutku možete svoju ideju pretvoriti u djelo. Možete koristiti kameru telefona za digitalizaciju dizajna na papiru te ga brzo ponovite u Sketchbooku, sve to sa podrškom layera i grupacija tako da imate punu kontrolu. Ako želite testirati SketchBook, možete ga pronaći na ovom linku .
MyPaint je još jedan open-source softver dizajniran sa naglaskom na stabilnost i brzinu u natrpanom sistemu slikanja u kojem suparnički programi dožive zagušenje prilikom velikog broja poteza i layera. Ovaj program je zapravo želja jednog digitalnog umjetnika (Martin Renold) da stvori stabilan softver koji očitava tačno pritisak olovke i sve njegove poteze, koja se prenosila na druge umjetnike koji su učestvovali u razvijanju programa te čak i danas poprima nove oblike. Program dolazi sa klasičnim brush opcijama koje oponašaju neke od najpopularnijih formi tradicionalnog slikarstva, ali to može biti promijenjeno bilo kada jer imate mogućnost kreiranja svog brush seta ili preuzimanja postojećeg. Interface je stvoren sta što manje “smetnji” tako da se lakše možete fokusirati samo na slikarstvo. Ovaj jednostavni program koji vam pruža mogućnost da kreirate savršene ilustracije možete naći na ovom linku.
– Digitalna obrada fotografija:
GIMP ova aplikacija se praktično mogla naći i u kategoriji iznad, ali pored mogućnosti za digitalno slikarstvo ova aplikacija otvorenog koda omogućuje i obradu fotografija. Koristi se za retuširanje i uređivanje slika, slobodno crtanje, mijenjanje veličine i rezanje slika, pretvaranje istih u različite formate i mnoge druge specijalizirane zadatke. GIMP kao i prije pomenuti programi je u stalnoj fazi nadogradnje, a pored toga vrlo je stabilan i relativno lagan za korištenje. Ukoliko birate program koji je zaista najbliži glavnom konkurentu tj. Photoshop-u onda je GIMP pravi izbor. Nedostatci su zaista zanemarivi u poređenju ova dva, a najbitnije je to da su čak i nedostatci svjesno navedeni i u procesu su izrade, što znači da će vrlo brzo biti integrirani u rad. To ne znači da GIMP ne može ispuniti vaše zahtjeve, jednostavno neke opcije su u par razina slabije nego na PS-u. S toga ako vam je potrebna visoka obrada fotografija, snažan alat za dizajniranje originalnih radova, GIMP možete pronaći na ovom linku.
Alternativa za Adobe Illustrator:
Inkscape je zapravo jedina aplikacija koju sam odlučio izdvojiti za ovu listu koja korisnicima daje sve ono što i Adobe illustrator, a to je manipulisanje vektorskim oblicima. Unutar samog programa sadržani su glavni geometrijski oblici koje možete editovati po volji, a kao i njegov suparnik Inkscape daje mogućnost kreiranja vektorskog dizajna po želji. Osnovni tj. originalni fajl u kojem spašavate vašu kreaciju je SVG format, ali imate mogućnost da importujete ili exportujete i popularne PNG, OpenDocument Drawing, DXF, sk1, PDF, EPS i PostScript formate. To znači da vaš fajl može biti očitan u bilo kojem drugom programu i da se ne morate brinuti da li će kopirnica imati isti program. Ukoliko ne želite davati 19.99$ mjesečno za Illustrator za nekoliko dodatnih opcija, Inkscape vam omogućava gotovo sve potrebne alate u potpunosti besplatno, a ovaj program je dostupan na ovom linku.
Alternativa za Adobe InDesign:
Scribus je program koji gotovo u potpunosti može zamijeniti InDesign, a namijenjen je za raspored, slaganje slova i pripremu datoteka za štampu i za postavljanje slika profesionalne kvalitete. Scribus također može kreirati animirane i interaktivne PDF prezentacije i obrasce. Primjeri upotrebe Scribusa uključuju pisanje novina, brošura, biltena, plakata i knjiga. Scribus podržava većinu glavnih bitmap formata, uključujući TIFF, JPEG i PSD. Vektorski crteži se mogu importovati ili direktno otvoriti za uređivanje. Duga lista podržanih formata uključuje Encapsulated PostScript, SVG, Adobe Illustrator i Xfig. Profesionalne funkcije za podešavanje tipa slike uključuju CMYK boje i ICC upravljanje bojama. Ukoliko vam je potreban stabilan program za pripremu štampe onda sa Scribusom nećete pogriješiti, njega možete preuzeti na ovom linku.
Alternativa za Adobe Animate i After Effects :
Blender je program koji može biti alternativa za Adobe Animate i After Effects i pored toga za još nekoliko dodatnih programa. Ovo su samo neke karakteristike ovog programa, a Blender podržava cjelovitost 3D obrade: modeliranje, sklupture, namještanje, animacija, simulacija, prikazivanje, sastavljanje i praćenje pokreta, čak i uređivanje video zapisa i stvaranje igara. Napredni korisnici koriste Blender-ov API za Python skripte za prilagodbu aplikacije i pisanje specijaliziranih alata; često su uključeni u buduća izdanja Blendera. Blender je pogodan za pojedince i male studije koji imaju koristi od njegovog objedinjenja i prilagodljivog procesa razvoja. Blender je višeplatformski i podjednako dobro radi na Linux, Windows i Macintosh računarima. Blender nema cijenu, ali u svakom trenutku možete doprinijeti ukoliko želite novčano ili sa tehničke strane pomoći u razvoju ovog progama. Predlažem vam da isprobate ovaj zaista impresivan i kvalitetan program čak i ako nemate prijeku potrebu za Adobe An i AE i pokušajte stvoriti vaš specijalni efekat kao u filmovima ili čak neki 3d objekat. Blender možete pronaći na ovom linku.